Od środy, 16 marca ukraińscy uchodźcy mogą złożyć wniosek o przyznanie numeru PESEL. Zajmują się tym samorządy. Już drugi dzień przed budynkami urzędów gromadzą się licznie Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji.
Drugi dzień trwa oblężenie urzędów miast i gmin w województwie śląskim. Wszyscy Ukraińcy, którzy przybyli bezpośrednio do Polski po 24 lutego mogą nabyć numer PESEL. W Katowicach przygotowano dwa stanowiska: w Biurze Obsługi Mieszkańców, Rynek 1 i specjalnie przystosowanym do tego celu Punkcie przy ul. Pocztowej 5. Punkty będą działały w standardowych godzinach pracy Urzędu. W razie konieczności godziny funkcjonowania punktów zostaną wydłużone. Dodatkowo Biuro Obsługi Mieszkańców będzie działało w sobotę i w niedzielę (19-20.03), w godzinach 9.00-13.00.
Urząd Miasta Katowice, podobnie jak inne urzędy, apelują do swoich mieszkańców, żeby w najbliższych dniach załatwiać większość spraw przez internet. Urzędników czeka bardzo dużo pracy związanej z nadawaniem numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy.
Sosnowiec również przygotował specjalny punkt dla wnioskodawców. – W Sosnowcu uruchomiliśmy specjalny punkt. Na parkingu nasi goście wypełniają druk, robią zdjęcie w jednym z punktów, a w Urzędzie Miejskim następuje rejestracja – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
W budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 uruchomiono 4 stanowiska na sali obsługi interesanta (nr 111). Obsługiwane są przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich.
W Bielsku-Białej wnioski w sprawie nadania numeru PESEL dla ww. osób przyjmowane są:
- w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego przy pl. Ratuszowym 6, poniedziałek – środa 7:30 – 15:30, czwartek 7:30 – 18:00, piątek 7:30 – 13:00
- w Centrum Organizacji Pozarządowych przy pl. Opatrzności Bożej 18, poniedziałek – środa 7:30 – 15:30, czwartek 7:30 – 18:00, piątek 7:30 – 13:00)
- w punkcie zbiórki darów przy ul. Warszawskiej 180 (dawny pawilon Tesco) w godzinach 10:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku.
Numer PESEL pozwala korzystać ze świadczeń socjalnych i zdrowotnych. Pozwala też na legalne podjęcie pracy w Polsce oraz na zapisanie dziecka do szkoły publicznej.