Katowice przedłużają wsparcie dla firm, organizacji pozarządowych i podmiotów kulturalnych

471373 410888642290543 1942725330 o

Redakcja

3 czerwca 2020

Do końca czerwca przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i podmioty kultury, wynajmujące lokale należące do samorządu Katowic - w zależności od sytuacji związanej z epidemią - będą mogły korzystać z 50- lub 100-procentowej bonifikaty czynszowej.

Jak podały we wtorek służby prasowe Urzędu Miasta, prezydent Katowic Marcin Krupa - pomimo stopniowego „odmrażania” w gospodarce, kulturze czy też sporcie – zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania kluczowych zapisów Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy do końca czerwca. Wydał już odpowiednie zarządzenia.

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy władze miasta przedstawiły pod koniec marca. „Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Bardzo szybko przygotowaliśmy kompleksowy program osłonowy, który wychodził naprzeciw oczekiwaniom naszego rodzimego biznesu. Priorytetem było dla nas ratowanie miejsc pracy oraz firm” – podkreślił Krupa.

Teraz termin obowiązywania zwolnień i bonifikat został przedłużony do końca czerwca. Dodatkowo przez kolejne trzy miesiące, od lipca do września, najemcy którzy skorzystali ze 100-procentowego zwolnienia z opłat czynszowych, będą płacić połowę zwykłej stawki, którą dodatkowo będą mogli spłacać po trzymiesięcznej karencji w sześciu ratach - od października do marca 2021 r.

W Katowickim Pakiecie Przedsiębiorcy, poza całkowitym lub połowicznym zwolnieniem z czynszów w lokalach miejskich, znalazło się np. zwolnienie z połowy opłaty śmieciowej i obniżka kosztów dzierżawy ogródków letnich do symbolicznego grosza dziennie za m kw., a także zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Jak podaje lokalny samorząd, od marca do maja prawie wszyscy uprawnieni zdecydowali się skorzystać z zapisów katowickich pakietów pomocowych. Całkowite zwolnienie z opłat czynszu najmu objęło 537 podmiotów, a 50-procentowa bonifikata dotyczyła 494 podmiotów. Łączna suma ulg wyniosła ponad 3 mln zł.

Czytaj także: Mieszkanka regionu opisuje rozmowę z hotelem: Państwo ze Śląska? Przykro mi, ale pokoju nie dostaniecie!

W opinii prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG) Tomasza Zjawionego, Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy dał firmom taką pomoc, jakiej oczekiwały. We współpracy z samorządem RIG utworzył Punkt Doradztwa Kryzysowego przy Centrum Wsparcia MSP, dzięki któremu pomoc uzyskało ponad 120 firm z Katowic.

Przedsiębiorcy otrzymali kompleksową pomoc prawną, kadrową, marketingową, psychologiczną i finansową. Znacząca część korzystała z naszego doradztwa ubiegając się o subwencję w ramach tarczy antykryzysowej PFR czy przeprowadzając restrukturyzację swoich biznesów. Dzisiaj ta pomoc zaprocentowała i firmy, którym pomogliśmy wróciły na rynek z nowymi pomysłami i realizują kolejne biznesowe kroki” - ocenił Zjawiony. (PAP)

Foto: facebook.com/Katowice.eu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3