Wymiana blisko 2300 starych pieców, ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, miejski plan adaptacji do zmian klimatu – to niektóre działania podjęte w Katowicach w ciągu 2 lat, jakie upłynęły od światowego szczytu klimatycznego w tym mieście.
"Szczyt klimatyczny COP24 był wydarzeniem o znaczeniu globalnym. Oczy całego świata skierowane były wtedy na Katowice, media ze wszystkich krajów śledziły przebieg debat i czekały na decyzje w sprawie dalszych działań na rzecz klimatu. To właśnie w naszym mieście powstały konkretne wytyczne dla innych państw, znane jako Katowice Rulebook. Porozumienie, jakie zostało wypracowane podczas COP24 było możliwe dzięki merytorycznym dyskusjom i politycznym kompromisom" – przypomniał we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jego zdaniem Katowice mogą być dumne z rozwiązań, jakie są podejmowane w mieście. Po zakończeniu COP24 został przyjęty plan adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu do roku 2030, powołano do życia komisję klimatu, przeprowadzono kampanie informacyjno-edukacyjne. W ramach walki z niską emisją miasto wprowadziło dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów - w sumie wymieniono 2 293 piece, za łącznie 21,5 mln złotych.
Zorganizowano przy tym cykl 35 spotkań z mieszkańcami pod hasłem "Jak ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?". Katowiczanie są zachęcani do korzystania z transportu publicznego i rowerowego – w tym celu wybudowano trzy centra przesiadkowe, a do dyspozycji mieszkańców i gości w sezonie letnim są 83 stacje roweru miejskiego z ponad 660 rowerami.
W celu oszczędzania wody w mieście zainstalowano 12 z 25 zaplanowanych pojemników retencyjnych. Powstała aplikacja "wCop drzewo", dzięki której można zgłaszać miejsca nadające się do sadzenia nowych drzew; ruszyła akcja tworzenia łąk w Katowicach. Do dyspozycji kierowców jest ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a katowicki PKM ma swoim taborze coraz więcej autobusów elektrycznych lub o najwyższych standardach emisji spalin.
Powstał także specjalny poradnik "Przystosuj się!", który ma zwiększać świadomość mieszkańców o postępujących zmianach klimatu, z prostymi przykładami codziennych rozwiązań, które mają realny wpływ na adaptację przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych. Poradnik przygotowano w formie papierowej i elektronicznej.
Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się 2 grudnia 2018 r., a zakończył dwa tygodnie później. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Wraz z obserwatorami i dziennikarzami w wydarzeniu uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Dokument końcowy szczytu klimatycznego - tzw. Pakiet katowicki - to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. (PAP)