Pięciofilarowy pakiet pomocowy dla organizacji pozarządowych przedstawił dzisiaj na specjalnej konferencji prasowej Marcin Krupa. W naszym mieście mamy ponad 1600 organizacji pozarządowych, które w tym trudnym czasie również potrzebują naszego wsparcia - zaznaczył prezydent Miasta Katowice.
Specjalnie zorganizowana wideokonferencja odbyła się dzisiaj i miała na celu przestawienie pięciu filarów pakietu NGO, którego celem jest wsparcie organizacji pozarządowych w czasie epidemii koronawirusa.
W Katowicach sektor organizacji pozarządowych dynamicznie się rozwija i liczy dziś ponad 1650 podmiotów. Organizacje NGO realizują zarówno zadania zlecane i finansowane przez Miasto Katowice, jak i prowadzą własną działalność statutową. Zgodnie z moimi zapowiedziami, prezentujemy Katowicki Pakiet NGO, który zawiera rozwiązania możliwe do wdrożenia przez władze samorządowe w aktualnie obowiązujących ramach prawnych - zaznaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Część rozwiązań jest już gotowa i możliwe jest składanie wniosków o ich realizację. Na kolejne trzeba będzie poczekać do czasu nowelizacji specustawy przez rząd.
Już jutro na stronie internetowej miasta Katowice pojawi się szczegółowa informacje dotyczące wsparcia dla organizacji pozarządowych. Cześć wniosków jest już gotowa natomiast czekamy też na nowelizację specustawy dotyczącej COVID-19, która może pozwolić na wdrożenie kolejnych działań pomocowych - przekazała Agnieszka Lis, Pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych
Poniżej założenia Pakietu V Filarów wsparcia dla NGO:
I Filar - Zakłada on zwolnienie z czynszów dla organizacji pozarządowych , które mieszczą się w budynkach należących do miasta oraz 50% obniżkę czynszu przez 3 miesiące od czasu wznowienia działalności.
II Filar - Dotyczy on możliwości zwolnienia katowickich organizacji pozarządowych, które są podatnikami podatku od nieruchomości z zapłaty tego podatku w całości lub w części, co wynika z faktu, że część organizacji korzysta już ze zwolnienia na podstawie odrębnej uchwały z 2018 r. Możliwość wprowadzenia takich regulacji dla gmin pojawiła się w projekcie nowelizacji specustawy COVID-19 z 2 marca 2020 r. – Dodatkowo w ramach drugiego filaru NGOsy uiszczający opłaty śmieciowe na rzecz MPGK Sp. z o.o. będą mogły wnioskować o obniżenie o 50% opłat za wywóz i odbiór odpadów na czas obowiązywania przepisów o stanie epidemii lub stanie zagrożenia. Założenia pierwszego i drugiego filaru nie dotyczą sytuacji, gdy wspomniane wydatki są pokrywane z dotacji
III Filar - Związany jest z kontynuacją współpracy finansowej Miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi. Chodzi o elastyczne podejście do wszystkich zadań realizowanych przez NGOsy na zlecenie miasta. Chodzi zarówno o podpisane już umowy, jak i te, które będziemy podpisywać. Miastu zależy nam na tym, by zadania, jeżeli tylko jest taka możliwość, zostały zrealizowane, bo ich beneficjentami są tysiące mieszkańców. W niektórych przypadkach być może wystarczy przesunąć termin realizacji zadań w tym roku, a część zadań może być realizowanych on-line. W ramach tego filaru miasto jest otwarte na pomysły NGOsów i będzie podpisywać stosowne umowy lub aneksować te już obowiązujące
IV Filar - Obejmuje dodatkowe wsparcie dla podmiotów NGO, które w różny sposób wspierają walkę z epidemią koronawirusa. Organizacje pozarządowe wspierają system opieki zdrowotnej szczególnie w zakresie profilaktyki. Mowa m.in. o pracownikach i wolontariuszach NGOsów, którzy robią zakupy i dowożą jedzenie dla seniorów, szyją maseczki czy też pomagają osobom bezdomnym. W ostatnich tygodniach miasto wsparło katowicki MOPS kwotą 250 tys. zł z NGO na m.in. przygotowanie i dowóz paczek zawierających produkty żywnościowe i higieniczne dla osób samotnych, pogotowie zakupowe, dowóz posiłków z Dziennych Domów Pomocy Społecznej czy też przygotowanie posiłków dla osób bezdomnych. Ponadto Miasto zakupuje i przekazuje NGO środki ochronny- maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące oraz przekazuje środki ochrony uzyskane od innych darczyńców.
V Filar - To dodatkowe działania i rozwiązania prawno-finansowe, o które zabiegały organizacje pozarządowe. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący możliwości rozliczania w ramach dotacji wydatków administracyjnych za czynsz, media, opłaty telefoniczne i Internet. Możliwość ta będzie dotyczyć działań realizowanych w siedzibie organizacji o charakterze stacjonarnym na rzecz mieszkańców Katowic. Ponadto uelastycznione zostaną terminy wypłat dotacji przyznanych dla NGOsów. Dodatkowo Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Katowicach będzie realizować dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowej – realizując zapisy rządowej „tarczy antykryzysowej”. Miasto zwróci się też do właścicieli nieruchomości wynajmujących lokale organizacjom pozarządowym o solidarność w czasie kryzysu i zmniejszenie wysokości pobieranych czynszów na okres epidemii. Piąty filar obejmuje także możliwość zmian w umowach partnerskich z organizacjami pozarządowymi przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych - w ramach możliwości formalno-prawnych i finansowych.