Katowice ostrzegają Ukraińców przed syrenami na 1 sierpnia

Csm syreny 6c60c37e15 1

Redakcja

1 sierpnia, 2022

1 sierpnia to tradycyjnie wspomnienie Powstania Warszawskiego, Tego dnia o godzinie 17:00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

Będzie to jednocześnie upamiętnienie  78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  - W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.  Na terenie województwa śląskiego procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

Przypomnijmy, że w tym roku w województwie śląskim wielu samorządowców sprzeciwiło się "testowi syren alarmowych" w rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie krytykowali taki pomysł uczczenia ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010. Uważali wówczas, że nagłe włączenie syren może być traumatycznym przeżyciem dla tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli wówczas przed wojną do województwa śląskiego. Ostatecznie syreny zabrzmiały, ale tylko te, które mógł włączyć Śląski Urząd Wojewódzki.

Dlatego miasto Katowice przygotowało specjalny komunikat dla Ukraińców, którzy przebywają w stolicy województwa śląskiego, a uciekli przed zbrojną agresją Rosji. Katowice w języku ukraińskim tłumaczą czym jest godzina "W" i dlaczego w całej Polsce syreny upamiętniają wybuch Powstania Warszawskiego.

- Powstanie rozpoczęło się o 17:00, tzw. godzinie „W”. Od wielu lat każdą rocznicę tych wydarzeń w polskich miastach upamiętnia się poprzez włączenie syren alarmowych. Tak będzie i tym razem. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele traumatycznych wspomnień może wywołać niespodziewany dźwięk syren, dlatego już dziś chcemy Was o tym wydarzeniu uprzedzić i prosić, by informację tę przekazać dalej. W poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe, usłyszymy dźwięk ciągły przez trzy minuty – to hołd wobec bohaterów Powstania Warszawskiego. Tak jak dziś obywatele Ukrainy walczą o granice swojego kraju, tak 78 lat temu Polacy wszczęli powstanie, by wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej, stąd wierzymy, że okażecie zrozumienia dla upamiętnienia dla nas tak ważnej daty - czytamy w komunikacie podpisanym przez prezydenta Katowic, Marcina Krupy.

Ukraińców o teście systemu alarmowego z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ostrzegły również inne miasta. Stosowny komunikat wydały m.in. Piekary Śląskie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3