Katowice: Nowe stacje rowerów miejskich

Rowery miejskie 01

Redakcja

2 listopada, 2022

Blisko 79 tysięcy użytkowników jest już zarejestrowanych w systemie rowerów miejskich. Przybywa też stacji wypożyczeń – w niedzielę 15 sierpnia do systemu City by bike zostaną włączone nowe, przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu. Katowicka sieć wypożyczalni w tym roku liczyć będzie 107 stacji.

1 kwietnia tego roku do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto, w tym dwie nowe przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo do systemu włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez firmy sponsorskie, a 1 maja do systemu zostały włączone następne cztery lokalizacje. W kolejnych miesiącach zaczęło działać 16 stacji, w tym dwie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa w Wełnowcu i przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz). Ponadto, w ramach inwestycji miejskich, w najbliższą niedzielę – 15 sierpnia – system City by bike powiększy się o stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu.       

 Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu City by bike w roku bieżącym liczyć będzie 107 stacji zlokalizowanych na terenie miasta (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich - w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich)  – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów miasto przeznaczyło w tym roku ok. 4,5 mln złotych. W ramach tej kwoty operator systemu odpowiedzialny jest za uruchomienie oraz utrzymanie dotychczasowych stacji, rozbudowę i montaż kolejnych, serwis systemu przez cały okres jego działania, a ponadto za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z utrzymującą się pandemią.

W tym sezonie najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 360 razy. W poprzednim całym sezonie było to 474 razy. Od początku kwietnia do 10 sierpnia do systemu dołączyło 7 434 użytkowników. Jest ich teraz 78 871. W sumie w Katowicach w tym okresie z rowerów miejskich skorzystano ponad 90 885  tysięcy razy.

System umożliwia korzystanie z aplikacji również w innych miastach Metropolii, jak np. Chorzów, Sosnowiec, czy Siemianowice, ale też Polski, np. Wrocław, Lublin, Zielona Góra, Szczecin czy Kołobrzeg.

 

źródło: UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.1µg/m3 PM2.5: 20.9µg/m3