Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

F Xz L Wqx Us A As4 XJ

Redakcja

16 lipca, 2022

Podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie Katowice oficjalnie przejęły tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest co dwa lata, począwszy od 2004 roku. Jego ideą jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa tych miast i regionów w stronę społeczeństwa nauki. Obejmuje to wspieranie badań, naukowców, zainteresowania nauką młodszych pokoleń, festiwale naukowe oraz wzmocnienie lokalnego środowiska badaczy. 

Podczas konferencji w Leiden, prezydent Katowic Marcin Krupa odebrał  z rąk burmistrza Henri Lenferink klucz symbolizujący tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Po raz pierwszy tytuł Europejskiego Miasta Nauki został przyznany miejscowości z Europy Środkowo-Wschodniej. Znaczenie w wyborze Katowic miał m.in. Śląski Festiwal Nauki. Stowarzyszenie EuroScience, przyznające tytuł EMN, doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami organizującymi ŚFN, na czele z pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, czyli Uniwersytetem Śląskim.

Wraz z tytułem Europejskiego Miasta Nauki wiąże się prawo organizacji w 2024 roku EuroScience Open Forum (Otwarte Forum EuroScience – ESOF). Jest ono poświęcone kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. Będzie to jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzenie o charakterze technologicznym i naukowym na świecie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3