Kamienica przy ul. Gliwickiej w Katowicach z nagrodą za renowację

Rewitalizacja kamienicy Gliwicka 13 Materia AA y prasowe KZGM w Katowicach 02

Redakcja

2 października 2022

Rewitalizacja kamienicy przy ulicy Gliwickiej 13, 13A została doceniona i otrzymał tytuł finalisty XXVI edycji Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Jakość i kunszt wykonanych prac wysoko ocenili internauci oraz kapituła, która za zrealizowaną inwestycję przyznała Nagrodę Kapituły dla Inwestora – miasta Katowice – KZGM w Katowicach.

Katowicka kamienica przy Gliwickiej 13, 13A, to budynek, którego początki sięgają XX wieku. Powstała z myślą o przedstawicielach klasy wyższej, a wśród zamieszkujących ją lokatorów był  gen. dyw. Kazimierz Horoszkiewicz. By podkreślić klasę tego miejsca, zdecydowano się na bogate zdobienia, marmurowe mozaiki, polichromie, granitowe wykończenia, a mieszkania charakteryzowały się dużą powierzchnią.

Pod koniec 2021 zakończyły się prace, dzięki którym historyczny budynek, tak cenny dla katowickiej architektury, ponownie nabrał blasku. W ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020/Fundusz Spójności zrewitalizowano kamienicę, a wartość prac to ponad 3 mln zł.

Wyremontowano klatkę schodową oraz elewacje, odtworzono tynki na gzymsach, a także detale architektoniczne. Odkryto skrywane pod farbami polichromie, wymieniono dach, a nad wykuszem umieszczono nową kopułę z tytanowo-cynkowej blachy. Renowacją objęto również stolarkę okienną i drzwiową. Część jej elementów poddano odnowieniu, a część wymieniono na nową – wylicza Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. 

Wyborom jury towarzyszył także plebiscyt internautów podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich kamienica przy Gliwickiej 13, 13A znalazła się wśród 10 najlepszych budynków w ogólnopolskiej klasyfikacji. Jednocześnie zdobyła najwięcej głosów w kategorii „Obiekty mieszkalne” oraz najwięcej głosów w całym województwie śląskim. Z kolei w finale internetowego głosowania budynek zarządzany przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach znalazł się na II miejscu podium.

 „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to organizowany od 26 lat konkurs, skierowany do inwestorów, wykonawców oraz projektantów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. O przyznaniu statuetki oraz tytułu decyduje jury, składające się z przedstawicieli politechnik, ministerstw, a także izb budowlanych i architektonicznych. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na prestiż, ale również na ufundowaną przez organizatora reklamę, promującą zarówno inwestycję, jak i jej miasto oraz region.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3