Już dzisiaj inauguracja 27. Zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego

Festiwal organowy

Redakcja

3 września, 2022

Od 27 lat we wrześniu spotykają się miłośnicy muzyki organowej by uczestniczyć w koncertach organizowanych podczas Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. Ks. Antoniego Chlondowskiego. W ramach wydarzenia zabrzańskie kościoły goszczą najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej.

Organizatorem Festiwalu, nad którym patronat honorowy objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, jest Urząd Miejski w Zabrzu. Dyrektorem artystycznym imprezy jest pomysłodawca Festiwalu Waldemar Krawiec.

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego od ponad ćwierćwiecza gromadzi wielbicieli muzyki organowej.

To niezwykle cenna inicjatywa w miejskim kalendarzu imprez kulturalnych, zapoczątkowana i z pasją kontynuowana przez znakomitego instrumentalistę Waldemara Krawca, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego oraz uczestnika wielu kursów prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby.

Festiwal budzi uznanie występami najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej, a także wyjątkowymi przestrzeniami zrewitalizowanych zabrzańskich obiektów sakralnych.

– Tegoroczna 27. edycja Festiwalu będzie z pewnością wyjątkowa, ponieważ wpisuje się w obchody stulecia nadania Zabrzu praw miejskich. To właśnie wiek temu, z największej wsi w Europie, staliśmy się ośrodkiem z olbrzymim potencjałem, który od lat skutecznie pomnażamy. Energia miasta wyzwalana jest podczas wydarzeń kulturalnych, w których zabrzanie i goście z ochotą uczestniczą. W roku stulecia miasta serdecznie zapraszam wszystkich miłośników dobrej muzyki na 27. Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy. Jestem przekonana, że ciekawe koncerty, odbywające się w przepięknych obiektach architektury sakralnej, wzbudzą wiele pozytywnych emocji i wzruszeń, które zostaną na długo w Państwa pamięci – mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

Źródło: UM Zabrze 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 75.0µg/m3 PM2.5: 67.3µg/m3