Dziś kolejny etap badań przesiewowych górników z pięciu kopalń

Mid 20511182

Redakcja

14 maja, 2020

W piątek rozpocznie się drugi etap badań przesiewowych wśród górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Śląski Urząd Wojewódzki. Z danych spółek węglowych wynika, że liczba zakażeń wśród górników przekracza 1,5 tysiąca.

"W drugim etapie badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy" – wyjaśnił w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Od piątku do niedzieli planowane jest pobranie blisko 7 tys. wymazów od pracowników trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej (Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica), blisko 1,8 tys. od górników bytomskiej kopalni Bobrek oraz - tylko w piątek - od 1,4 tys. górników z kopalni Pniówek w Pawłowicach. "Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników" – poinformował wojewoda śląski.

Testy górników PGG odbywają się w formie drive-thru - pracownicy kopalń podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. "W piątek, sobotę i niedzielę rekomendujemy więc omijanie ulic, na których odbywać się będą testy przesiewowe, ponieważ mogą tam wystąpić utrudnienia w ruchu" - podał urząd wojewódzki w Katowicach.

Punkty badań dla górników z PGG będą działać: dla pracowników kopalni Jankowice przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku), dla pracowników katowickiej kopalni Murcki-Staszic i gliwickiej Sośnicy - przed kopalniami (ul. Karolinki 1 w Katowicach oraz ul. Błonie 6 w Gliwicach), a także przed halą Arena Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach). Do pobierania próbek w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów.

Górnicy z bytomskiej kopalni Bobrek będą poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy kopalni Pniówek będą mieli pobierane wymazy w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach).

Jak w czwartek po południu podawały spółki węglowe, łączna liczba zakażonych górników z trzech górniczych firm (Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks Kraj, do którego należy kopalnia Bobrek) przekroczyła 1,5 tys., wobec ponad 1,2 tys. w środę. Przedstawiciele spółek zastrzegają, że w związku z dużą liczbą pobranych w ostatnich dniach wymazów do badań, liczba zakażonych stale się zmienia.

Do czwartkowego popołudnia w woj. śląskim potwierdzono łącznie 4 tys. 701 przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej spośród wszystkich polskich regionów; wieczorem poinformowano o 78 nowych przypadkach. 166 osób zmarło, 1029 wyzdrowiało. W czwartek po południu poinformowano o dwóch kolejnych zgonach: w szpitalu w Raciborzu zmarł 65-letni mężczyzna z Rybnika, a w szpitalu w Zawierciu 87-letni mężczyzna z Bytomia. W szpitalach w regionie jest 396 osób. Od początku epidemii w woj. śląskim przeprowadzono ponad 48,1 tys. testów na obecność koronawirusa.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3