Jarosław Wieczorek zrezygnował z funkcji wojewody śląskiego

Csm jwws c3eb0eb39c

Redakcja

2 listopada, 2023

Jarosław Wieczorek nie jest już wojewodą śląskim. Przestał pełnić tę funkcję od dzisiaj - 2 listopada.

W sumie rezygnację złożyło sześciu wojewodów z całej polski. Powodem jest ich wybór do Sejmu. Jednym z nowych posłów został właśnie Jarosław Wieczorek. Był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 29. PiS zdobył tam trzy mandaty. Na Jarosława Wieczorka głos oddało 23431 osób, co było drugim wynikiem na liście PiS-u w okręgu "gliwickim".

Zgodnie z prawem poseł na Sejm RP nie może łączyć mandatu z pełnieniem funkcji wojewody. Dlatego też Jarosław Wieczorek musiał zrezygnować z tej funkcji.

Wieczorek od 2006 roku był radnym Gliwic. Pomimo młodego jak na politykę wieku, szybko zdobywał uznanie w wojewódzkich strukturach Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku bez powodzenia kandydował na urząd prezydenta Gliwic.

W grudniu 2015 roku został mianowany przez ówczesną premier Beatę Szydło na wojewodę śląskiego. Pełnił tę funkcję przez kolejne prawie 8 lat. 

Nowego wojewodę poznamy po ukształtowaniu się nowego rządu, który tworzyć będą najprawdopodobniej dotychczasowe ugrupowania opozycyjne: KO, PSL, Lewica i Polska 2050. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3