Jarosław Makowski z PO wiceprezydentem Katowic. PiS "wypada" ze współrządzenia Katowicami

IMG 20231227 121111
Kastelik

Szymon Kastelik

27 grudnia, 2023

Od 1 stycznia 2024 roku Jarosław Makowski z Platformy Obywatelskiej (dotychczasowy radny Katowic) będzie zastępcą prezydenta Katowic, Marcina Krupy. Zajmie stanowisko Mariusza Skiby, który był przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości we władzach miasta.

Tym samym kończy się "koalicja" Marcina Krupy z Prawem i Sprawiedliwością. Powód? Przegrana PiS-u w wyborach parlamentarnych i utrata władzy w kraju. Prezydent Katowic przypomniał, że od 2020 roku on i jego środowisko radnych miasta coraz mocniej zaczęło współpracować ze środowiskami partyjnymi w mieście.

- Zmieniła się scena polityczna w naszym kraju. Podjąłem decyzję, że od 1 stycznia na funkcję wiceprezydenta Katowice powołuję Jarosława Makowskiego - stwierdził Marcin Krupa.

Prezydent Katowic podziękował też za ostatnie lata współpracy Mariuszowi Skibie, dotychczasowemu zastępcy prezydenta Katowic, który we władzach miasta reprezentował Prawo i Sprawiedliwość. 

Makowski: Dobra koalicja

Jarosław Makowski jest od 2018 roku radnym Katowic z Platformy Obywatelskiej. Pięć lat temu był kontrkandydatem Marcina Krupy w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Wcześniej był radnym Sejmiku. 

Platforma Obywatelska "oficjalnie" działała w opozycji do koalicji, która utworzyła się wokół Krupy w 2018 roku, ale z roku na rok coraz PO głosowało coraz częściej razem z radnymi popierającymi prezydenta. Tak samo większość radnych coraz częściej wspierała propozycje radnych PO.

Marcin Krupa jeszcze w 2019 roku był blisko Prawa i Sprawiedliwości. Występował obok premiera Mateusza Morawieckiego na konferencjach prasowych podczas ówczesnej kampanii wyborczej, kiedy to szef rządu obiecywał przeróżne rzeczy dla Katowic. Z upływem czasu Krupa i PiS oddalali się od siebie coraz bardziej, czego dowodem było dołączenie prezydenta Katowic do Tak! Dla Polski czy konflikt z wojewodą o Plac Szewczyka. 

- To będzie dobra koalicja dla Katowic. To że zmienił się rząd, wpływa na to, jakie relacje ma samorząd z władzą centralną. Wejście Koalicji Obywatelskiej do współzarządzania miastem oznacza dobre relacje z rządem. A to konkretne korzyści finansowe dla miasta - komentuje Jarosław Makowski.

Makowski ma przejąć obszary, którymi zajmował się do tej pory Skiba. Nowemu wiceprezydentowi zależy przede wszystkim na temacie zazielenia miasta i ekologii. Nie ukrywa też tego, że Katowice jako samorząd chcą wziąć współudział w tworzeniu ministerstwa przemysłu w stolicy województwa śląskiego. 

Katowiczanie mogą zastanawiać się nad tym, co to oznacza w kontekście najbliższych wyborach. - Dzisiaj decyzja nie zapadła. Wejście w koalicję i współzarządzanie miastem nie oznacza, że Koalicja obywatelska nie wystawi swojego kandydata - mówi Makowski o wyborach samorządowych i walce o stanowisko prezydenta Katowic. Potwierdził, że KO wystawi na pewno swoją listę kandydatów na radnych. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3