Jak woj. śląskie chce pomóc przedsiębiorcom?

Csm csm 9525 058e443938 d071f6a9ab

Redakcja

23 kwietnia 2020

Aż trzy z pięciu filarów Śląskiego Pakietu dla Gospodarki stworzone zostały z myślą o firmach z sektora MŚP. Urząd Marszałkowski dzięki środkom z Unii Europejskiej przeznaczy na ten cel prawie miliard złotych.

To szerokie wsparcie finansowe w ramach pożyczek, instrumentów bezzwrotnych, ale także działania wspierające i zmierzające do utrzymania miejsc pracy w regionie. Wierzę, że współpracując jesteśmy w stanie wyjść z kryzysu obronną ręką – tłumaczy Marszałek Jakub Chełstowski.

Śląski Pakiet dla Gospodarki powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa. Jest uzupełnieniem działań ze strony rządu w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, która zakłada m.in. całkowite lub częściowe zwolnienie ze składek ZUS.

Wsparcie skierowane do przedsiębiorców to 90% całego planu pomocowego jaki został zaproponowany w pięciofilarowym pakiecie. Aż trzy z nich stworzone są z myślą o wsparciu dla firm.

Jak to wsparcie dla przedsiębiorców ma wyglądać w praktyce przedstawiamy poniżej.

I FILAR – POŻYCZKI OBROTOWE I PŁYNNOŚCIOWE

W ramach tego filaru do zaproponowania jest największa kwota w całym pakiecie, bo aż 446 milionów złotych. Będą one dostępne dla przedsiębiorców w formie min. pożyczek. Za ich dystrybucje będą odpowiedzialne trzy podmioty: Fundusz Górnośląski, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych i Bank Pekao S.A.

Będą one udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach – zapewnia Marszałek Chełstowski.

Bardzo ważnym aspektem tego filaru jest to, iż w związku z nadzwyczajną sytuacją Komisja Europejska dopuszcza możliwość regulowania z tych środków, bieżących zobowiązań takich jak wynagrodzenia pracowników, koszty związane z prowadzoną działalność gospodarczą, koszty towarów, usług, zapasów czy nawet koszty najmu pomieszczenia biurowego.

Na wsparcie mogą liczyć także Ci przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani finansowaniem kapitału obrotowego. Wsparcie jest też realizowane w formie licznych modyfikacji i ulg dotyczących środków unijnych uzyskanych już wcześniej przez firmy z Urzędu Marszałkowskiego.

Wśród tych modyfikacji przedsiębiorcy znajdą min. te dotyczące katalogu wydatków kwalifikowanych, grupy docelowej, warunków wsparcia, odstąpienia od weryfikacji trudnej sytuacji przedsiębiorstw i dopuszczenie możliwości dofinansowywania działalności takich podmiotów czy zwiększenia limitu dopuszczalności pomocy de minimis

Pakiet zakłada także szereg uproszczeń dla sektora MŚP w ramach już udzielonych pożyczek. W takim przypadku sytuacja każdego pożyczkobiorcy jest analizowana indywidualnie i mowa tutaj o możliwym wydłużeniu okresu realizacji inwestycji, wydłużeniu okresu spłaty czy karencji, zmianach w harmonogramie spłaty.

FILAR II - WSPARCIE PRACODAWCÓW W UTRZYMANIU MIEJSC PRACY.

Pakiet w ramach tego filaru zakłada wsparcie dla sektora MŚP na poziomie 323 milionów złotych. Wsparcie dotyczy bardzo ważnych z punktu widzenia funkcjonowania firm rejonów. Są to kwestie wynagrodzeń, składek ZUS, szkoleń, stażów oraz wsparcie dla osób młodych chcących rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą.

Jeżeli chodzi o dofinansowanie przez Urząd Marszałkowski wynagrodzeń to jest ono możliwe dla osób samozatrudnionych i organizacji pozarządowych. Warunkiem jego uzyskania jest wykazanie spadku obrotów w dwóch kolejnych miesiącach br., w porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku. Wsparcie udzielane będzie na okres maksymalnie 3 miesięcy.

Przedsiębiorcy o te środki ubiegają się bezpośrednio w powiatowych urzędach pracy.

105 milionów złotych to kwota jaką w ramach tego filaru Śląskiego Pakietu dla Gospodarki przeznaczona jest na dofinansowanie szkoleń dla sektora MŚP. Szkolenia dofinansowane będą do wysokości 80% poniesionych na ten cel kosztów

Bardzo ważnym narzędziem aktywizacji zawodowej są staże oraz wsparcie subsydiowanego zatrudnienia – ze szczególnym uwzględnieniem osób do 30 roku życia. Dlatego ze środków unijnych przeznaczona na ten cel została kwota to ponad 150 milionów złotych. Pozwoli ona na zdecydowane zmniejszenie kosztów wynikających z zatrudnienia personelu, które są obecnie po stronie przedsiębiorcy.

Mimo iż sporo miejsca i uwagi poświęca się dzisiaj informacjom dotyczącym problemów z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, Urząd Marszałkowski nie rezygnuje z unijnego wsparcia w zakresie dotacji na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Co Ważne z tego wsparcia będą mogły skorzystać także osoby zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Szacowana kwota przeznaczona na ten cel to 65 milionów złotych.

III FILAR - WSPARCIE BEZZWROTNE - INWESTYCJE W MŚP WRAZ Z UPROSZCZENIAMI DLA MŚP

Kwota w ramach, której przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli ubiegać się o wsparcie dzięki temu filarowi to 162 miliony złotych. W ramach działań objętych tym sektorem pakietu wnioskodawcy znajdą pomoc w zakresie utrzymania konkurencyjności na rynku, utrzymania miejsc pracy oraz środki na wynagrodzenia dla pracowników, dofinansowanie środków trwałych, kosztów bieżących wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, zakupu towarów i materiałów pozwalających na dalsze funkcjonowanie czy nawet opłatę leasingów oraz kosztów wynikających z zakupu nieruchomości.

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, dostęp do tego rodzaju dofinansowania będą miały przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii takie jak turystyka, przemysł czasu wolnego czy gastronomia, które we wcześniejszych latach rzadko miały możliwość pozyskania wsparcia w formie takiej dotacji.

Środki te będą dostępne w ramach konkursu, nad którego zasadami pracuje obecnie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Ma on zostać ogłoszony w II kwartale 2020 roku i zostanie przeprowadzony w formule zamkniętej.

Musimy pamiętać, że jesteśmy obecnie przed rozmowami z Unią Europejską na temat nowej perspektywy finansowej i w zależności od tego jakie środki zostaną wynegocjowane przez Rząd – co w obecnych czasach będzie niezwykle trudne –  to my musimy takie środki szybko uruchomić do gospodarki i stymulować tymi środkami rynek – mówił kilka dni temu w wywiadzie dla Silesia24.pl Marszałek Chełstowski.

Śląski Pakiet dla Gospodarki ma formą wsparcia i ratunku dla firm z naszego województwa, których jest obecnie ponad 470 tysięcy. 

Pakiet fb2

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.3µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3