Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Upal w domu

Redakcja

17 czerwca 2024

Wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, a już na pewno nie dobrym relacjom rodzinnym, kiedy przebywamy w dusznym, nagrzanym mieszkaniu bez klimatyzatora. Jak przetrwać te upały i trochę ulżyć sobie i pozostałym domownikom? Oto kilka sposobów.

W upalne dni ze sklepowych półek w ekspresowym tempie znikają klimatyzatory i wiatraki. Jeśli akurat nie mamy rolet zewnętrznych ani nie mieszkamy w środku lasu, mieszkanie z pewnością nie będzie miejscem ukojenia i odpoczynku od upałów. Jak przetrwać te wysokie temperatury bez barykadowania się we wnętrzu lodówki? 

Po pierwsze - nie wietrzyć mieszkania w południe. Jeśli tylko się da, wywietrzmy mieszkanie wieczorem i w nocy, a później zasłońmy firanki, zasłony - co tylko się da. Świetnym sposobem jest zasłonienie okna kocem termicznym, dostępnym w aptekach za kilka złotych. Sprawdzi się to świetnie w przypadku okien dachowych, nie róbmy tego jednak w innych oknach jeśli mamy blisko sąsiadów - nie chcemy ich oślepić. 

Jeśli nawet zasłonięte okna niewiele dają, a my siedzimy i czujemy jak krople potu spływają z czoła z pomocą przyjdzie... pranie. Tak. Pranie rozwieszone na suszarce nieco obniży temperaturę w mieszkaniu, jednak jeszcze lepiej sprawdzi się przykrycie się mokrym ręcznikiem czy założenie na siebie mokrego T-shirtu. Tak samo dla osób cierpiących na ból głowy - świetnie sprawdzi się okład z mokrego ręcznika na czoło. 

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, uzupełnianiu elektrolitów i lekkich posiłkach! Ogranicz gotowanie i pieczenie, bo gorące garnki tylko wzmogą odczucie gorąca w mieszkaniu. Wyłączmy z prądu także wszelkie urządzenia, które mogą się nagrzewać - np. starsze telewizory. 


powiązane artykuły:

Vacation g8133a9731 1920
Lifestyle 4 maja 2024

Trądzik? Nie opalaj się, bo po początkowej poprawie nastąpi duże pogorszenie. Łuszczyca czy AZS? "Wy

Woman 909323 1920
Wiadomości 13 czerwca 2021

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny prowadzi akcję informacyjną pt. „Brązowo, ale czy zd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3