Jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie i nie marznąć? Odpowiada PEC w Bytomiu

Cold g9afc03102 1920

Redakcja

21 września 2022

Za oknem deszczowo i zimno. Niestety wrześniowa aura w tym roku nas nie rozpieszcza. W myśl obowiązujących przepisów to odbiorca ciepła decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu ogrzewania budynku. Jak podało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu, ogrzewanie zostało uruchomione tam, gdzie życzyli sobie tego klienci.

Zgodnie z informacją Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu najwięcej wniosków o rozpoczęcie ogrzewania budynku wpłynęło w miniony poniedziałek i wtorek (19 i 20 września). Każdorazowo PEC ma 24 godziny na wznowienie dostaw ciepła w przypadku węzłów indywidualnych, zaś w odniesieniu do grupowych węzłów cieplnych zaczyna dostarczać ciepło, gdy suma zamówionych mocy przekroczy 50 proc. wszystkich instalacji zasilanych z tych węzłów.  

– Na tę chwilę mamy ponad sto wniosków – informuje Dariusz Wysypoł z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu.

Wrzesień rozpoczął się jesienną pogodą. Tak niskich temperatur nie mieliśmy o tej porze roku w Polsce od 14 lat. Jednakże prognozy pogody na najbliższe dni zapowiadają wzrost dziennych i nocnych temperatur. 

– Wygląda na to, że część odbiorców czeka z decyzją o wznowieniu dostaw ciepła do czasu, kiedy temperatury spadną na stałe. PEC służy oczywiście pomocą w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu i zakończeniu sezonu grzewczego. Każdorazowo na życzenie klienta pomożemy przeanalizować prognozy temperatur powietrza zewnętrznego oraz zaproponujemy optymalny pod względem kosztów moment uruchomienia i zakończenia dostaw ciepła – mówi Dariusz Wysypoł.

Co ważne, przed rozpoczęciem ogrzewania danego budynku, jego zarządca musi przekazać PEC deklarację o przygotowaniu instalacji do odbioru ciepła. Wszystko po, aby Przedsiębiorstwo miało pewność, że odbiorca zakończył ewentualne prace remontowe i dostarczone ciepło nie spowoduje zalań. 

Grzej z głową

Aby grzać ekonomicznie i ekologicznie nie trzeba marznąć. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu od lat wspiera kampanię „20 stopni dla klimatu", dzięki której każdy może dowiedzieć się, jak nie marnować ciepła w mieszkaniu i jednocześnie dbać o środowisko. 

Prawidłowa i wystarczająca temperatura w mieszkaniu to 20 stopni Celsjusza. Obniżenie temperatury z 22 do 20 stopni pozwala m.in. ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 2 mln ton w skali całego kraju.

Obniżenie temperatury to także niższe rachunki – 1 stopień mniej to niższe zużycie ciepła o ok. 5-8 proc. 

Wietrz krótko, ale intensywnie

Wietrzenie mieszkania dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Dlatego tak ważne jest, aby robić to regularnie. Każdorazowo należy się jednak kierować zasadą: „wietrz krótko, ale intensywnie", czyli przez 10-15 minut, zakręcając uprzednio kaloryfery. 

Pamiętaj o pomieszczeniach wspólnych

Aby skutecznie oszczędzać ciepło trzeba pamiętać o pomieszczeniach wspólnych. Nieszczelności na klatkach schodowych, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku i zwiększają jego pobór. Dlatego warto zwracać uwagę, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3