Izby przyjęć szpitali w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach wznawiają działalność

Wodzislawszpita

Redakcja

17 kwietnia, 2020

Izby przyjęć i niektóre oddziały działających pod wspólnym szyldem szpitali w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach wznawiają w piątek przyjęcia pacjentów. Przerwa w działaniu szpitali w ostatnich tygodniach wynikała z potwierdzenia koronawirusa u 75 pracowników i pacjentów wodzisławskiej placówki.

Pracę wznowiły izby przyjęć, a także oddziały chorób wewnętrznych w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach oraz oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w Wodzisławiu.

Jak podało wodzisławskie starostwo powiatowe, w ramach tamtejszej izby przyjęć będzie działać również wodzisławskie laboratorium urazowo-ortopedyczne, jednak bez możliwości hospitalizacji pacjentów na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Oddziały zabiegowe – oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, ginekologiczno-położniczy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a także oddział neonatologiczny – będą sukcesywnie uruchamiane później, po zakończeniu na tych oddziałach dochodzenia epidemiologicznego i po powrocie do pracy personelu objętego kwarantanną.

W wodzisławskim szpitalu od 30 marca do 16 kwietnia potwierdzono 75 przypadków zakażenia koronawirusem – dotyczyło to 26 pacjentów i 49 osób personelu medycznego. Zakażeni pacjenci byli sukcesywnie przewożeni do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i w Tychach, a personel odizolowano.

Łącznie pobrano 522 wymazy do testów na obecność SARS-CoV-2; szpital czeka jeszcze na około 40 wyników. Nadal trwa pobieranie wymazów do badań oraz oczekiwanie na wyniki ponownych wymazów, pobranych od objętych kwarantanną pracowników szpitala. Wymazy są wykonywane przez szpital, "wymazobus" zorganizowany przez wodzisławskie starostwo i przez sanepid.

Jak poinformował dyrektor szpitali w Wodzisławiu i w Rydułtowach Krzysztof Kowalik, w ostatnim czasie podjęto decyzję o wypisaniu jednego pacjenta z oddziału neurologicznego oraz jednego pacjenta z oddziału chorób wewnętrznych.

W końcu marca obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. W kolejnych dniach badania laboratoryjne potwierdzały zakażanie u kolejnych pacjentów i pracowników placówki.

2 kwietnia przed północą szpitale do odwołania zawiesiły przyjęcia pacjentów w izbach przyjęć oraz we wszystkich oddziałach szpitalnych w Wodzisławiu i Rydułtowach, z wyjątkiem oddziału pediatrii w Rydułtowach i Poradni POZ Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w obu miastach.

Według przekazanych w piątek rano danych sanepidu w całym woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 1203 osób – w ostatnim czasie przybyły 133 nowe zakażenia.

Łącznie w regionie koronawirus przyczynił się do śmierci 64 osób; o jednym zgonie poinformowano w piątek rano – w szpitalu w Tychach zmarła 64-letnia kobieta z Żor. Wyzdrowiało dotąd łącznie 51 osób. Minionej doby pod kątem obecności koronawirusa zbadano 926 próbek; łącznie w regionie wykonano dotąd 14091 takich testów.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.0µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3