Inicjatywa Lokalna, podobnie jak Budżet Obywatelski to narzędzie w rękach mieszkańców, które umożliwia wzięcie odpowiedzialności za miejskie środki i realizację pomysłów na miasto i na otoczenie wokół siebie przez mieszkańców. W Raciborzu z nowym rokiem ruszył nabór wniosków do inicjatywy lokalnej, który potrwa do 30 stycznia.
W 2021 roku w ramach inicjatywy lokalnej zostały zrealizowane następujące pomysły: budowa miejsca pod ognisko wraz z ławkami na terenie Grodu Średniowiecznego w Arboretum Bramy Morawskiej, projekt „Bawimy się wesoło – aktywna zabawa dzieci i młodzieży”, zawody w formule cross games, siłownia zewnętrzna „Wesoła Dolina” w Sudole, stworzenie Leśnego Kącika Malucha w Arboretum oraz wymiana bramy bocznej garażu budynku LKS-u Studzienna-Racibórz.
Racibórz stara się promować bioróżnorodność w przestrzeni miasta oraz zazielenianie go przez mieszkańców, dlatego w tym roku punktacja inicjatywy lokalnej została wzbogacona o elementy takie jak nowe nasadzenia, czy też modernizacja i renowacja istniejących terenów zielonych przy użyciu rozwiązań ekologicznych.
Najbardziej korzystne nasadzenia w przestrzeni miejskiej to nasadzenia zróżnicowane, składające się przede wszystkim z roślin rodzimych, roślin miododajnych oraz drzew.
Rośliny rodzime to takie, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą, np. chaber łąkowy, pierwiosnek wyniosły, ślaz dziki, driakiew żółtawa, żmijowiec zwyczajny, kokorycz pełna czy też krzewy takie jak np. głogi, porzeczki, bez czarny, dereń świdwa,
Rośliny miododajne to te, które kwitnąc zapewniają pyłek i nektar dla owadów zapylających.
Drzewa, za które można uzyskać najwięcej punktów, to te rodzime, czyli np. wierzby, brzoza brodawkowata, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna czy też klon polny i pospolity.
Łąka kwietna jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o modernizację istniejącego terenu, ponieważ, w przeciwieństwie do trawnika, nie wymaga częstej pielęgnacji, a także jest pożytkiem dla owadów i wielu innych grup zwierząt. Warto jednak wybrać na nią miejsce, które nie służy w całości komunikacji (lub zaznaczyć szlak komunikacyjny w łące).
Ogród deszczowy służy magazynowaniu wody deszczowej. Poza odciążeniem kanalizacji deszczowej, rośliny porastające ogród deszczowy mają zdolność oczyszczania wody spływającej, a także zatrzymywania jej w danym terenie (co m.in. zapobiega podtopieniom). Można również zaprojektować rozwiązanie, w którym zgromadzoną deszczówkę można w późniejszym czasie wykorzystać do podlewania roślin.
Jak zrobić ogród deszczowy - KLIKNIJ TUTAJ
Miasto zachęca do zapoznania się ze szczegółami, dokumentami oraz do składania wniosków. Klikajcie tutaj!
Źródło: UM Racibórz