Industrialna makieta Cementowni Goleszów nabiera realnych kształtów

Makieta www 1

Redakcja

26 grudnia, 2021

Od dłuższego czasu w piwnicy Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie prowadzone są prace modernizacyjne związane z remontem pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Izby Oświęcimskiej. Obecnie trwają prace dotyczące wykonania makiety industrialnej goleszowskiej fabryki cementu. Zrekonstruowana zostanie przestrzeń Cementowni Goleszów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku wraz z częścią kamieniołomów.

Modernizacja pomieszczenia pozwoli przede wszystkim na zwiększenie atrakcyjności istniejącej już dziś Izby Oświęcimskiej. Dotychczasowa ekspozycja poświęcona filii obozu KL Auschwitz-Birkenau w Goleszowie zostanie poszerzona o nową przestrzeń oraz wzbogacona w sprzęt umożliwiający organizowanie projekcji filmowych. Multimedialna makieta, na której przedstawione zostaną m.in. budynki dawnego zakładu oraz poszczególne formy transportu wykorzystywane w cementowni, będzie stanowić główny element nowej ekspozycji 

– skomentowała Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar.

Makieta stanowi część działań w ramach projektu (Nr projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/18-029/0001863) "Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej", którego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i odwiedzalności Śląska Cieszyńskiego poprzez stworzenie rekreacyjnej i edukacyjnej transgranicznej trasy turystycznej „Śladami rewolucji przemysłowej”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Jasienica. Uczestniczą w nim także gminy z  Republiki Czeskiej Nydek i Wędrynia.

 

Źródło: Urząd Gminy Goleszów

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.0µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3