Historyczny wynik Katowice Airport! Już 5 milionów pasażerów w 2023 roku

2023 11 03 pięciomilionowy pasazer katowice airport

Redakcja

3 listopada, 2023

3 listopada lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło pięciomilionowego pasażera w 2023 roku. Tym podróżnym, a raczej podróżną została pani Aleksandra, która przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczej Wizz Air.

Pięciomilionowa podróżna nie wyszła z lotniska "z pustymi rękoma". Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, spółka zarządzająca Katowice Airport, ufundowało voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu. Linia lotnicza Wizz Air przekazała bon na zakup biletów lotniczych w ramach siatki połączeń tego przewoźnika. Zestaw upominków podarowała również Baltona SA.

- Po raz pierwszy w historii portu powitaliśmy pięciomilionowego pasażera w roku kalendarzowym, to ważny moment w rozwoju Katowice Airport. Cieszę się, że wydarzyło się to na rejsie linii lotniczej Wizz Air, szczególnie, że w maju przyszłego roku świętować będziemy 20 rocznicę pierwszego komercyjnego lotu w historii Wizz Air, a tak się składa, że odbył się on właśnie z naszego lotniska. Kończący się powoli 2023 rok będzie dla katowickiego lotniska rekordowy, zamkniemy go znakomitym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych pasażerów. Prognoza na przyszły rok zakłada poprawienie tego wyniku, spodziewamy się ponad 6 mln podróżnych. Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy tak chętnie podróżują w ramach siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, a czteromilionowy w 2018 roku.

Warto dodać, że 5,5 mln podróżnych w jednym roku kalendarzowym prognozowano dla lotniska w Pyrzowicach już w 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 lotnisko teraz wróciła na ścieżkę bicia swoich rekordów. W 2022 roku obsłużono niecałe 4,5 mln pasażerów. 

Jeżeli w najbliższych latach nie nastąpi nagłe "tąpnięcie" w ruchu lotnicznym, to GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku.

Dlatego przygotowany został program inwestycyjny do 2030 roku. Jego podstawowym celem jest zwiększenie przepustowości oraz standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją o nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.5µg/m3 PM2.5: 29.9µg/m3