Grażyna Dziedzic nie żyje. Kondolencje od samorządowców i parlamentarzystów

288565534 551985063105644 6729573177157379204 n

Redakcja

17 czerwca, 2022

W czwartek późnym wieczorem wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer poinformował o śmierci prezydenta miasta, Grażyny Dziedzic. Miała 67 lat.

W ubiegłym roku Grażyna Dziedzic poinformowała, że wykryto u niej nowotwór. Jak pisze jej I Zastępca, Krzysztof Mejer, prezydent Rudy Śląskiej walczyła do samego końca. Cały czas myślała o swoim ukochanym mieście.

- Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej. Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością. Na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem aż do dnia pogrzebu Pani Prezydent. Od poniedziałku w holu budynku głównego Urzędu Miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna, do której można dokonywać wpisów - informuje Krzysztof Mejer, I Zastępca prezydenta Rudy Śląskiej. 

- Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic. Składam najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Pani Prezydent - napisał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Prezydent Rudy Śląskiej za kilkanaście dni obchodziłaby 68. urodziny. 

Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu nauczycielka, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992–1996 była zatrudniona w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej na stanowisku kierownika działu technicznego. Od 1996 do 2009 rok ubyła najpierw zastępczynią dyrektora, a potem dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej

Od 2010 roku pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.  O swojej chorobie poinformowała pod koniec października 2021 roku.

Jestem chora – po operacji, którą przeszłam jakiś czas temu, wykryto u mnie nowotwór. Teraz jestem poddawana specjalistycznemu leczeniu i jestem w trakcie chemioterapii. Nie jest mi łatwo… Budujące jest jednak to, że chorobę udało się rozpoznać na odpowiednim etapie, dlatego jestem dobrej myśli.

Długo zastanawiałam się, czy powinnam publicznie o tym powiedzieć, ale uznałam, że jestem Państwu winna tę informację. W ten sposób uniknę też wszelkich niedomówień, plotek, czy niezręcznych sytuacji, które niestety już się pojawiły.

Mam świadomość, że co roku nowotwory dotykają tysięcy osób w naszym kraju. Choroba to dla każdej z nich trudny czas i nie ma co ukrywać, że dla mnie również. Musiałam przewartościować wiele spraw, zmienić styl życia i zweryfikować plany na przyszłość. Jedno się jednak nie zmieniło. W dalszym ciągu służę naszemu miastu i wypełniam misję, którą powierzyli mi rudzianie.

Muszę jednak postawić sprawę uczciwie - z powodu leczenia zdarzają mi się nieobecności w pracy, ale w czasie, gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim, jestem w stałym kontakcie z moimi zastępcami, radnymi, a także z Państwem. Od samego początku postanowiłam, że nie będę stosować wobec siebie żadnej taryfy ulgowej i proszę, by Państwo również jej nie stosowali.

Sprawy miasta muszą iść do przodu! Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek pobłażanie, zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu pandemii, a także olbrzymich przemian spowodowanych transformacją energetyczną i planowanym zamykaniem kopalń. Od podejmowanych teraz decyzji i działań zależy przyszłość wielu rudzkich rodzin, mieszkanek i mieszkańców oraz całego miasta. Obiecuję, że nadal będę o Was walczyć!

- napisała wówczas w oświadczeniu Grażyna Dziedzic.

Jej śmierć była szokiem dla całego województwa śląskiego. Zarówno samorządowcy, jak i parlamentarzyści z regionu złożyli kondolencje najbliższym pani prezydent. 

-Z głębokim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Pani Prezydent Grażyny Dziedzic. Łączę się w bólu z Rodziną i bliskimi, przekazując najszczersze wyrazy współczucia. Niech Bóg otoczy ją opieką - napisała senator Dorota Tobiszowska, która o głosy walczyła m.in. w Rudzie Śląskiej i współpracowała z Dziedzic w różnych inwestycjach.

- Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Grażyny Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, doświadczonego samorządowca, osoby zaangażowanej w sprawy Śląska. W imieniu własnym i Zarządu Województwa składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim - opublikował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

- Pogrążonej w żałobie rodzinie i przyjaciołom, współpracownikom Pani Prezydent, mieszkańcom Rudy Śląskiej i wszystkim, którym śp. Grażyna Dziedzic była bliska składam wyrazy głębokiego współczucia - czytamy we wpisie prezydenta Bytomia, Mariusza Wołosza.

- Rodzinie, Najbliższym, Współpracownikom Grażyny oraz Mieszkańcom Rudy Śląskiej składam wyrazy głębokiego współczucia - współczuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

- Wszyscy wiedzieliśmy, że Pani Prezydent dzielnie walczy z chorobą nowotworową i wszyscy mieliśmy nadzieję, że wygra tę walkę. Niestety, Opatrzność zdecydowała inaczej. Rodzinie, bliskim i przyjaciołom ś.p. Grażyny Dziedzic składam kondolencje i szczere wyrazy współczucia. Niech Pan Bóg przyjmie Ją do swojej chwały. Świeć Panie nad Jej duszą - napisał poseł Marek Wesoły, który w 2018 roku walczył z Dziedzic o urząd prezydenta Rudy Śląskiej. 

powiązane artykuły:

289522548 10159181570662582 2459997618216718657 n
Lokalne 21 czerwca, 2022

Wszyscy, którzy chcą pożegnać prezydent Grażynę Dziedzic mogą wpisać się do księgi kondolencyjnej wy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.4µg/m3