Górnik z kopalni Jankowice uratował tonącego ośmiolatka

Kuczera1 08 08 2023

Redakcja

11 sierpnia 2023

Górnik z kopalni Jankowice podczas urlopu nad polskim morzem zaryzykował swoje życie, żeby uratować 8-latka. Chłopczyk zaczął tonąć. Pan Jacek bez wahania ruszył mu na pomoc. 

Do zdarzenia doszło 21 lipca. Pan Jacek, górnik z kopalni Jankowice, odpoczywał wraz z rodziną nad polskim morzem. Nagle zobaczył tonącego chłopca i ruszył mu na pomoc.

- Nie wiadomo jakby się to wszystko skończyło, bo jak złapałem to dziecko, sam zacząłem się topić, bo były wielkie fale. Na szczęście moja 9 letnia córka Ania, która została na brzegu, tak zaczęła krzyczeć, że tata się topi, że wszyscy się zlecieli. Dwóch panów wskoczyło do wody, ludzie utworzyli łańcuch życia i dopłynęli ratownicy – wspomina Jacek Kuczera.

Ostatecznie górnik wraz z chłopcem wrócili na brzeg. Babcia 8-latka była w szoku. "Oberwało się" też panu Jackowi, ponieważ jego żona była przerażona i bała się, że mógł również utonąć. Górnik z kopalni Jankowice sam jest ojcem trójki dzieci. Na szczęście wszystko się dobrze skończyła, a żona pana Jacka jest zapewne dumna z niego. Co równie ważne, cała akcja wydarzyła się podczas pierwszego dnia wakacyjnego odpoczynku rodziny pana Jacka nad morzem.

Nagroda od kopalni

Informacja o bohaterskim wyczynie górnika dotarła do kopalni, w której pracuje. Po powrocie z urlopu został nagrodzony za swoją postawę. Wyróżnienie otrzymał 8 sierpnia z rąk dyrekcji KWK ROW. 

To działanie obywatelskie, które moim zdaniem wynika z etosu pracy górnika. Górnicy na kopalni ufają sobie, bo są w tej swojej trudnej pracy zależni od siebie. Dlatego i w sytuacji poza kopalnią, pan Jacek umiał się odpowiednio zachować. Oby podobnych sytuacji było jak najmniej, a jeśli się już zdarzą, oby miały swój szczęśliwy koniec tak jak w tym przypadku. W odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie pojawił się człowiek, który był w stanie nieść pomoc i z tego jesteśmy dumni - powiedział dyrektor Tomasz Tkocz.

Pan Jacek otrzymał nagrodę finansową (1000 zł) i list gratulacyjny. - „Składamy Panu wyrazy uznania, szacunku oraz dziękujemy za zachowanie godnej postawy w chwili zagrożenia ludzkiego życia. Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat” czytamy w liście gratulacyjnym od dyrekcji kopalni.


fot. mat. prasowy PGG

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

18 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.2µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3