Górnicy szykują się na podwyżki. Rzecznik PGG: średnia płaca u nas to 7223 zł

Csm budryk 08 fot agnieszka materna 05ee97bb56

Redakcja

26 sierpnia, 2019

500 mln – tyle ma kosztować podwyżka płac dla górników zatrudnionych w Polskiej Grupie Górniczej. Spółka takich pieniędzy nie ma. Górnicze związki już zapowiadają strajk, jeśli nie rozpoczną się rozmowy na temat podwyżek.

Okres przedwyborczy nie będzie spokojny dla rządu Mateusza Morawieckiego, zwłaszcza jeśli swój protest rozpoczną górnicy. Już zapowiadają strajk, o czym pisze portal forsal.pl.

Stawką jest nie tylko 500 mln złotych, ale także przyszłość polskiego górnictwa. W przypadku PGG 500 mln to więcej niż wyniósł zysk spółki za 2018 rok.

Spółka przypomina, że 1 sierpnia każdy pracownik otrzymał od 900 do 1500 złotych dodatkowej kasy w ramach wypłaty za ubiegłoroczny zysk. Tego samego dnia na ręce zarządu trafiło pismo w sprawie podwyżek.

Ile wynosi przeciętna płaca w PGG? 7223 złotych – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. W ubiegłym roku płace wzrosły o 7 procent w stosunku do 2017. 

Rzecznik dodaje także, że: "Spółka prowadzi dialog ze stroną społeczną, we wszystkich sprawach, które dotyczą pracowników". To dość enigmatyczne oświadczenie, z którego można wyciągnąć jeden wniosek - spółka będzie musiała pójść na ustępstwa. Jak duże? Nie wiemy.

Nieco spokojniej jest w Tauron Wydobycie – tam płace na ten rok reguluje porozumienie zawarte pomiędzy zarządem a radą społeczną. Tyle, że jeśli ruszy lawina podwyżek w PGG, także i Tauron będzie musiał się mierzyć z oczekiwaniami ze strony górników. Spokojnie jest także, w JSW – tam jednak przeciętna pensja to 8900 złotych brutto.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.8µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3