Gliwiczanin Krzysztof Kobyliński zaprasza na wielki koncert jazzowy online

We Europe

Redakcja

30 kwietnia 2021

Dziś Międzynarodowy Dzień Jazzu. Został on ogłoszony w listopadzie 2011 roku podczas konferencji UNESCO. Data 30 kwietnia jest związana z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. A już za niespełna miesiąc czeka nas wielkie jazzowe wydarzenie - "We Europe".

Po pandemii hiszpanki nastała wiosna: gospodarcza, technologiczna i artystyczna, a w muzyce rozkwitł jazz. Nawiązując do lat 20. XX wieku, dziewięciu artystów przygotowuje największy na Starym Kontynencie koncert jazzowy online – „We Europe”. Wszystkie występy
będzie można zobaczyć bezpłatnie na żywo na WeEurope.art. W piątek, 21 maja o godz. 20.  Polskę będzie reprezentował m.in. pomysłodawca przedsięwzięcia, charyzmatyczny pianista i kompozytor z Gliwic – Krzysztof Kobyliński.

Dzisiaj, 30 kwietnia – w Międzynarodowym Dniu Jazzu, Krzysztof Kobyliński – charyzmatyczny pianista i kompozytor z Gliwic oficjalnie zapowiedział koncert „We Europe” na swojej stronie na Facebooku (facebook.com/KrzysztofKobylinskiArt):

Rok pandemii za nami. Przeżycie, podczas gdy tak wielu odeszło, stało się naszym wspólnym europejskim i globalnym doświadczeniem. Nie wiemy, kiedy to wszystko się skończy, lecz gdy ustąpiła ostatnia globalna pandemia rozkwitł jazz, życie, artystyczne, gospodarka. Nie mamy wątpliwości, że i tym razem w życiu społeczeństw nastanie wiosna. Z tą nadzieją zapraszamy na koncert „We Europe”. 21 maja, wprost z ośmiu europejskich miast, do zobaczenia na żywo, bezpłatnie na stronie www.WeEurope.art i na Facebooku wydarzenia (facebook.com/WeEuropeArt

– napisał artysta.

Największy koncert jazzowy online w Europie

Koncert pod nazwą „We Europe” będzie największym jazzowym przedsięwzięciem online na Starym Kontynencie. W jego organizację zaangażowali się organizatorzy europejskich festiwali jazzowych. W gliwickiej Jazovii, gdzie co roku odbywa się Palm Jazz Festival wystąpi pomysłodawca przedsięwzięcia – Krzysztof Kobyliński, a w drugiej części duet Szymon Klima i Dominik Wania. W słowackim Preszowie podczas koncertu zorganizowanego przez twórców Festiwalu Hevhetia Kosice zagra w duecie David Kollar. W czeskim Brnie, gospodarzem będzie Ponava Jazz Festival usłyszymy formację Jakub Mizeracki Trio. W austriackim Diersbach wystąpi Sweet Emma Band (Inntoene Jazz Festival). Wprost z Mediolanu we Włoszech popłyną dźwięki Lorenzo de Finti Quartet (Rosetum Jazz Festival), a z holenderskiego Tilburga Paul van Kemenade Quintet (Stranger Than Paranoia Jazz Festival). Z kolei w niemieckiej Norymbergii wystąpi Izabella Effenberg, a w Wilnie na Litwie Leonid Shinkarenko Band (Nida Jazz Festival). Dodatkowo, w ramach polsko-kanadyjskiej kooperacji, w Montrealu dziewiąty koncert zagra Jacques Seguin Group (Jazz Crossing Festival Kanada-Polska).

 

Historia dowodzi: idzie wiosna

Ideę artystycznej wiosny, która nadchodzi i która połączyła artystów potwierdza historia. W opublikowanej niedawno książce Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live profesor Uniwersytetu Yale – Nicholas Christakis przeanalizował wcześniejsze pandemie i dostrzegł powtarzający się schemat: kiedy szaleje wirus w społeczeństwach wyraźnie widać tendencję do oszczędności oraz niechęć do podejmowania ryzyka. Po pokonaniu pandemii te zjawiska ulegają jednak ekstremalnemu odwróceniu. Przykład? Lata 20. XX wieku, czyli okres tuż po ustaniu pandemii hiszpanki, który przyniósł radio, jazz czy prawa wyborcze dla kobiet. Teraz w następstwie koronawirusa doświadczymy podobnych zjawisk. Będzie to wiosna artystyczna, gospodarcza, technologiczna, a także polityczna – pisze Christakis.

Wszystkie koncerty w ramach projektu „We Europe” będzie można zobaczyć bezpłatnie na stronie WeEurope.art oraz na Facebooku wydarzenia Facebook.com/WeEuropeArt.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.4µg/m3