Filharmonia Śląska: koncert karnawałowy w południowym stylu

Repertuar filharmonii slaskiej

Redakcja

12 stycznia, 2024    Katowice

Koncert 12 stycznia w Filharmonii Śląskiej wypełnią dzieła Felixa Mendessohna-Bartholdy’ego, Gioacchino Rossiniego, Pablo Sarasatego oraz Camille’a Saint-Saënsa, którzy przeniosą nas w świat włoskich krajobrazów, emocjonujących pościgów, opowieści o pięknej Carmen oraz dadzą okazję do podziwiania kunsztu solisty wieczoru, który zaprezentuje się w prawdziwie wirtuozowskim repertuarze.

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta na estradzie zobaczymy Wojciecha Niedziółkę – najlepszego Polaka na ostatnim, 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

Zabrzmi IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, która powstała pod wpływem emocji towarzyszących kompozytorowi podczas podróży do Italii. Rozpoczyna ją „słoneczna” część Allegro, po której następuje liryczne Andante con moto, ujmujące brzmieniem altówek, fagotów i obojów, prowadzących balladową ludową melodię. W części trzeciej (Con moto moderato) powróci radosny charakter wraz z walcem, a w finale w tempie Presto zabrzmi saltarella – włoski taniec skakany.

Podczas koncertu usłyszymy także Uwerturę Gioacchino Rossiniego do opery Wilhelm Tell. Opera ta była ostatnim dziełem scenicznym skomponowanym przez tego twórcę. Uwertura do niej stanowi rodzaj małego poematu symfonicznego, na który składają się obrazy łączące się z motywami akcji dramatycznej. Charakterystyczne dźwięki imitujące koński galop i tętent kopyt stały się funkcjonującym już niezależnie od opery motywem w kulturze, dzięki którym każdy – bez wahania – jest w stanie rozpoznać tę uwerturę po usłyszeniu nawet krótkiego fragmentu.

Tego wieczora filharmonicy wraz z Wojciechem Niedziółką wykonają Fantazję Carmen Pabla Sarasatego, utwór oparty o motywy z opery Georgesa Bizeta. Jest to dzieło niezwykle wymagające technicznie dla solisty. Znajdziemy w nim tematy takie jak: Aragonaise, Habanera, Seguidilla oraz motyw z początku II aktu Les tringles des sistres tintaient – w najbardziej wirtuozowskiej z adaptacji.

Wojciech Niedziółka zaprezentuje się również w Introdukcji i Rondzie Capriccioso Camille’a Saint-Saënsa, które, podobnie jak Fantazja Carmen, będzie okazją do pokazu wirtuozerii solisty. Co ciekawe, Saint-Saëns dedykował ten właśnie utwór autorowi Fantazji – Pablowi Sarasatemu. Będzie popisowo, lirycznie, tanecznie, energicznie i – z pewnością – zachwycająco.

powiązane artykuły:

Wyrostek 01 500x445
Kultura 2 lutego, 2024

To nie będzie zwykły koncert – to będzie wspaniałe widowisko! Marcin Wyrostek wraz z niezwykłymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3