FEST Festival nie ogłosi upadłości! Nadzieja na zwrot pieniędzy za bilety?

DSC 3324
Kastelik

Szymon Kastelik

9 sierpnia, 2023

Dzisiaj powinien ruszyć FEST Festival. Jednak organizator odwołał imprezę w miniony piątek. Od kilku dni wiele osób nie wie, czy odzyska swoje pieniądze. Ale pojawiło się "światełko w tunelu". Spółka organizująca festiwal nie ogłosi upadłości. Co więcej... chce zorganizować kolejne edycje imprezy! 

Przypomnijmy. 3 sierpnia wstrzymane zostały prace w Parku Śląskim na terenie FEST Festival. Kolejnego dnia osoby pracujący przy tym wydarzeniu (obsługa, wolontariusze itd.) nieoficjalnie informowali o odwołaniu imprezy. W końcu w piątkowy wieczór organizator opublikował oświadczenie, w którym potwierdził, że FEST Festivalu w tym roku nie będzie. Powód? Brak środków na opłacenie m.in. podwykonawców, artystów itd. Organizator "przeliczył" się w szacowanej sprzedaży biletów, która miała nie osiągnąć nawet poziomu z 2022 roku (ok. 50 tys.).

Natychmiast pojawiło się najważniejsze pytanie: co z pieniędzmi? Niektórzy kupili karnety blisko za tysiąc złotych. Do tego należy doliczyć opłatę np. za pole namiotowe. Ponadto wiele osób wynajęło pokoje, apartamenty i innego rodzaju noclegi, za które nie otrzymają już zwrotu. Ponadto 699 złotych kaucji wpłacili również wolontariusze.

Kilka kancelarii prawnych opublikowało poradniki, co robić w takiej sytuacji. A była/jest ona bardzo trudna. Otóż FEST Festival zapowiedział zamiar ogłoszenia upadłości (organizatorem jest spółka FEST Festival blisko związana z Follow The Step). Pomóc nie może też właściciel platformy Going, który pośredniczył w sprzedaży biletów. Od listopada 2022 roku pieniądze za wejściówki przekazywał bezpośrednio do organizatora, a sam pobierał tylko opłatę serwisową (20 złotych).

FEST Festival nie ogłosi upadłości

Jednak w środę, 9 sierpnia FEST Festival opublikował kolejne oświadczenie. Organizator wydarzenia poinformował, że... nie ogłosi upadłości. Zamierza przejść proces restrukturyzacji.

- Właśnie w tej chwili powinniśmy otwierać bramy festiwalu dla pierwszych gości tegorocznej edycji FESTa. Niestety, w tym roku nie będzie nam dane spotkać się w Parku Śląskim. Jesteśmy głęboko przejęci tym, że nie sprostaliśmy Waszym oczekiwaniom. Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby naprawić zaistniałą sytuację i wziąć odpowiedzialność za nasze błędy. W związku z tym postanowiliśmy, że decyzja o upadłości była przedwczesna i przygotowujemy się do procesu restrukturyzacji, z nadzieją na odzyskanie Waszego wsparcia i zaufania - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto FEST Festival miał oddać już część pieniędzy za bilety oraz prosi o kontakt w sprawie reklamacji za pośrednictwem formularzu dostępnego na swojej stronie internetowej. Ale to nie wszystko! Z oświadczenia wynika, że... istnieje szansa na zorganizowanie kolejnych edycji festiwalu.

- Restrukturyzacja pozwoli nam również na negocjacje z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby nas wesprzeć finansowo i przejąć organizację kolejnych edycji wydarzenia. Jesteśmy świadomi, że proces restrukturyzacji nie będzie łatwy, ale będziemy z całych sił dążyć do zakończenia go z sukcesem - dodaje organizator.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3