Bez tytulu b33663

Redakcja

13 grudnia 2021

Patrząc na mapę Airly można dostrzec, że w Polsce w porównaniu do całej Europy jest najgorsza jakość powietrza. W skali naszego kraju największy smog unosi się nad województwem śląskim, małopolskim i opolskim. To tutaj wskaźniki świecą się praktycznie wszędzie na czerwono.

Zimniejsze dni oznaczają tylko jedno: początek sezonu grzewczego. Na ulicach mnóstwo samochodów, każdy z nas podróżuje do pracy, na uczelnie czy do szkoły. To jedne z wielu powodów, które wpływają na ogromne zanieczyszczenie powietrza, unoszące się nad naszym województwem. 

Szkodliwy smog występuję m.in w powiecie myszkowskim, chrzanowskim, gliwickim, bieruńsko-lędzińskim, tarnogórskim, bielskim, mikołowskim, Tychach, Katowicach,  Piekarach Śląskich, Zabrzu, Mysłowicach, Częstochowie. 

Wskaźniki 2.5PM przekraczają nawet 500 procent normy, a PM10 o 300 procent.

W miarę dobra sytuacja utrzymuje się nadal w Beskidzie Śląskim oraz Żywieckim. 

Smog to nic innego jak trująca mgła. Powstaje przez dostanie się do atmosfery tlenków siarki i azotu , pyłów zawieszonych, a także substancji kancerogennych. Z powodu na swoją specyfikę, taka mgła utrzymuje się nisko nad ziemią. Od początku 2022 roku w województwie śląskim wejdzie zakaz używania pieców w gospodarstwach domowych starszych niż 10 lat lub bez tabliczek znamionowych. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3