Fałszywi restauratorzy zamawiali towar na "słupy"

Handcuffs 3655288 340

Redakcja

21 grudnia, 2023

Wyłudzali na spółki-słupy towar od jednego z ogólnokrajowych hurtowych dostawców towaru dla branży gastronomicznej. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach.

Grupa działała w latach 2020-2021 na terenie całego kraju. Jak ustaliła policja, podejrzany wykorzystali kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych lub nabytych uprzednio na podstawione osoby (słupy). Popełnili co najmniej 55 przestępstw oraz usiłowali dokonać kolejnych, wyłudzając towar o łącznej wartości około 250 000 złotych.

- Schemat działania polegał na wprowadzaniu w błąd przedstawicieli handlowych pokrzywdzonej spółki, co do planowanego otwarcia lokalu gastronomicznego i potrzeb nawiązania współpracy z hurtownią w celu stałego zaopatrywania się w towar. Następnie po uzyskaniu statusu kontrahenta hurtowni składali wniosek o przyznanie i uruchomienie TZW. kredytu kupieckiego, na podstawie którego nabywali towar, za który nigdy nie mieli zamiaru zapłacić. Zrzucali tym samym odpowiedzialność i obowiązek zapłaty za zakupiony towar na wykorzystane w przestępczym procederze „słupy” - relacjonuje wojewódzka komenda. 

Policjanci zebrali materiał dowodowy, zabezpieczy i przeanalizowani nagrania z kamer, przeszukali mieszkania podejrzanych oraz przesłuchali świadków. Działania te pozwoliły na zatrzymanie w maju i czerwcu 2023 roku pięciu podejrzanych w wieku od 25 do 32 lat, który mieli być organizatorami całego procesu. 

- W sprawie prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia szeregu oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, z którego to procederu sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował wobec czterech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec jednego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia - dodaje komenda. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3