Europejscy socjaliści spotkali się ze związkami zawodowymi

Foto konferencja prasowa 04 05 23 3

Redakcja

7 maja 2023

Europejscy socjaliści rozmawiali z przedstawicielami związków zawodowych o projekcie rozporządzenia metanowego w Parlamencie Europejskim. -  Zapewniliśmy by słuszne postulaty związków zawodowych miały przełożenie na decyzje w Brukseli. Przekonaliśmy naszych kolegów z europejskiej lewicy i zmieniliśmy złe, pierwotne zapisy. W środku sprawiedliwej transformacji musi stać człowiek. Teraz przed nami kluczowe głosowanie na forum plenarnym - wskazywał europoseł ze Śląska Łukasz Kohut.

4 maja w Krakowie odbyło się spotkanie europejskich socjalistów z przedstawicielami związków zawodowych reprezentowanych przez Dariusza Potyrałę z OPZZ, Dominika Kolorza z Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej i Dariusza Trzcionkę z Kadry w sprawie rozporządzenie metanowego. Wydarzenie nastąpiło tydzień po przyjęciu przez europarlamentarne komisje kompromisu, czyli podwyższenia limitów metanu na jedną tonę wyprodukowanego węgla. Oto wnioskowali polscy europarlamentarzyści oraz polskie związki zawodowe. Wcześniejsze zapisy praktycznie "natychmiast" od chwili obowiązywania mogłyby zniszczyć polskie górnictwo węgla kamiennego.

- Rozporządzenie metanowe to wyraźny przykład zawalonego przez rząd polski tematu. Jednak naszą rolą, jako opozycji jest naprawienie ich błędów, jeśli godzą one w bezpieczeństwo obywateli - powiedział europoseł ze Śląska Łukasz Kohut.

-Dziś po procesie negocjacyjnym, kompromisie, który został zawarty mamy nadzieję, że zostanie w trilogu, sprawa zostanie pozytywnie załatwiona, w interesie regionu śląskiego i pracowników polskiego górnictwa oraz przemysłu, który pracuje z polskim górnictwie- mówił przewodniczący Trzcionka. N

- Ten kompromis daje nadzieję na to, że umowa społeczna będzie realizowana. Teraz oczywiście przed nami trudna droga dotycząca realizacji i notyfikacji tej umowy społecznej dla Śląska, o tym też rozmawialiśmy. W myśl zasady, przy jakiej postąpiliśmy przy rozporządzeniu metanowym: wszystkie ręce na pokład - stwierdził Dominik Kolorz.

W spotkaniu, które odbyło się w Krakowie wziął udział twórca kompromisu w sprawie rozporządzenia metanowego europoseł z Niemiec Jens Geier, wiceprzewodniczący grupy socjalistów Mohammed Chahim, a także eurodeputowani z różnych krajów Marek Balt z Polski, Agnes Jongerius z Holandii, Günther Sidl z Austrii, Alex Agius Saliba z Malty, Gabriele Bischoff z Niemiec, Miapetra Kumpula-Natri z Finlandii, a także poseł Dariusz Wieczorek, który zajmował się projektem rozporządzenia metanowego w polskim parlamencie.

własne/mat. prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3