Ergonomiczne stanowisko do nauki. Jak wspierać rozwój dziecka?

Monitor 2

Redakcja

14 lutego 2024

Dzieci są niesamowite – ich nieskończone pokłady sił każdego dnia coraz bardziej nas zadziwiają. Czasem można zapomnieć, że ten chodzący wulkan energii też potrzebuje odpowiednich warunków, by zdrowo się rozwijać. Zobacz, jak wpoić młodemu uczniowi dobre nawyki!

Dlaczego ergonomia jest tak ważna dla dzieci?

Już od najmłodszych lat zachęcamy nasze pociechy do tego, by pilnie się uczyły – czy to z książką w ręku, czy przed ekranem komputera. W czasach pandemii większość uczniów na jakiś czas przeszła na tryb nauki zdalnej lub hybrydowej. Wtedy dzieci zaczęły spędzać przed komputerem jeszcze więcej czasu. Ale czy na pewno wszystkie robią to prawidłowo?

Jeśli Twoje dziecko ma utrzymać prawidłową postawę podczas nauki, potrzebuje od Ciebie pomocy i kilku wskazówek. Ważne, żeby zapewnić mu wydzieloną przestrzeń z wygodnymi meblami.

Gdy Twoje dziecko spędza większość część dnia przy komputerze, odpowiednia pozycja ma ogromne znaczenie. Nie tylko wpływa ona na dobre samopoczucie ucznia, ale uczy go też prawidłowych nawyków postawy. A za te ostatnie z pewnością podziękuje Ci za wiele lat, gdy nie będzie musiał zmagać się z uciążliwym bólem pleców.

Ergonomiczne krzesła dla najmłodszych

Chcesz uczyć swoje dziecko utrzymywania prawidłowej postawy podczas siedzenia? Warto podarować mu odpowiednie krzesło. Jeśli Twoja pociecha już teraz wykształci dobre nawyki, w przyszłości nie będzie borykać się z rozwojem wad postawy. Dlatego warto już od najmłodszych lat pokazywać uczniowi, jak siedzieć w ergonomicznej pozycji.

Większość dzieci ma tendencję do garbienia się i nachylania nad ekranem monitora. To nawyk, którego nie da się oduczyć na pstryknięcie palcem. Ale jeśli nauczysz swoją pociechę właściwych zasad i wyposażysz go w ergonomiczne meble, z pewnością ułatwisz mu naukę prawidłowej postawy.

Podobnie jak dorośli, dzieci powinny przestrzegać zasady 90/90/90. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Zaraz wszystko będzie jasne!

  • Usiądź z prostymi plecami, w pozycji pionowej, z kątem 90° utworzonym pomiędzy plecami a udami.
  • Gdy już trzymasz uda płasko na siedzeniu, kolana powinny być ugięte, tak aby dolne części nóg znajdowały się pod kątem 90° w stosunku do górnej części nóg.
  • Połóż stopy płasko na podłodze, tworząc z goleniami kąt… uwaga, także 90°.

Aby osiągnąć tę pozycję, z pewnością będziesz potrzebować krzesła, które umożliwia regulację wysokości i oparcia. Nie możesz znaleźć takiego w swoim domu? Czas wybrać się na zakupy do najbliższego sklepu meblowego.

Jak prawidłowo korzystać z komputera?

Nawet jeśli Twoje dzieci jeszcze nie uczą się na komputerze, prędzej czy później przyjdzie na to czas – czy Ci się to podoba, czy nie. Choć te urządzenia bardzo przydają się w nauce, przy długich godzinach siedzenia w nieprawidłowej postawie bardzo szybko można nabawić się problemów z kręgosłupem.

Ale spokojnie – wystarczy kilka cennych wskazówek i młody uczeń będzie mógł bezpiecznie spędzać czas przed ekranem!

Twoja pociecha będzie uczyć się głównie na komputerze stacjonarnym (PC), laptopie lub tablecie. Które z tych urządzeń najlepiej się sprawdzi? Pod kątem ergonomicznym dobrze wypada PC – oddzielny monitor i możliwość zastosowania podstawek lub ramion ułatwia znalezienie dziecku wygodnej pozycji. Jednak coś za coś – trzeba przyznać, że dość trudno zabrać je ze sobą do szkoły.

I tu z pomocą przychodzą tablety i laptopy. Tablety raczej nie należą do najwygodniejszych urządzeń do nauki. Choć są mobilne, trudno usiąść przy nich w wygodnej i zdrowej pozycji. Jeśli komputer stacjonarny nie spełnia Twoich oczekiwań, znacznie lepszym wyjściem może okazać się laptop.

Te komputery są równie przenośne, a do tego można je ustawiać na podstawkach lub stojakach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dobrać do nich monitor OLED. Dlaczego akurat taki? Ponieważ ekran OLED jest znacznie zdrowszy dla oczu niż zwykłe wyświetlacze LED.

Zadbaj o prawidłową postawę swojego dziecka. Z pewnością podziękuje Ci za to w przyszłości!

powiązane artykuły:

Porownanie geforce gtx 1660 gtx 1660 Ti
Lifestyle 16 sierpnia 2023

Karta graficzna przez wielu nazywana królową hardware-u jest dzisiaj jednym z ważniejszych po

Meble dmuchane zalety
Lifestyle 24 stycznia 2024

Dmuchane akcesoria dla dzieci to doskonała alternatywa dla tradycyjnych mebli i zabawek, która z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3