Dzisiaj w Warszawie odbędzie się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa z przedstawicielami rządu. Wcześniej związkowcy postawili ultimatum wicepremierowi Jackowi Sasinowi.
13 stycznia sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa postawili ultimatum wicepremierowi Jackowi Sasinowi, które jest również ministrem aktywów państwowych. Żądali natychmiastowego spotkania w sprawie umowy, a termin wyznaczyli do 21 stycznia. Uważają, że jej zapisy zostały złamane przez rząd.
Po ponad siedmiu miesiącach od daty jej podpisania z przykrością i zażenowaniem stwierdzamy, że ten kluczowy dla przyszłości mieszkańców Śląska dokument nie jest realizowany. Ponadto potwierdzone przez przedstawicieli spółek węglowych informacje o planowanych zmianach planów operacyjnych kopalń, które skutkować mają przyspieszeniem likwidacji sektora górniczego, odbieramy jako akt niespotykanej arogancji ze strony rządu wobec sygnatariuszy Umowy Społecznej, który obniża wiarygodność strony rządowej niemalże do zera i to w przededniu złożenia wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej - czytamy w piśmie sygnatariuszy do wicepremiera.
Wzywamy stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku Umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji - piszą dalej związkowcy.
Sześciu liderów związków zawodowych ostrzegało, że niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia br. - odbierzemy jako jednostronne złamanie Umowy Społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL.
We wtorek, 18 stycznia, Jacek Sasin odpowiedział na ich ultimatum. - 18 stycznia przedstawiciele związków zawodowych otrzymali zaproszenie na spotkanie podpisane przez wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Rozmowy rozpoczną się o godz. 11.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. W spotkaniu poza przedstawicielami MAP mają uczestniczyć Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.
Co przyniesie spotkanie? Nie wiadomo. Umowa społeczna dla górnictwa przewiduje wsparcie dla spółek górniczych (zwłaszcza dla PGG) z pieniędzy publicznych. Zmiany w prawie o górnictwie przewidują miliardy złotych dla tego sektora. Jednak na to wszystko musi wyrazić zgodę Komisja Europejska.