Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Tam gdzie są dzieci, są też Anioły

Dom Aniolow Strozow

Redakcja

12 kwietnia 2022

Na placach zabaw i w parkach, ale także na podwórkach, przy trzepakach i murkach - tam gdzie są dzieci, są też Anioły. Wychowawcy z placówki ulicznej codziennie dyżurują na śląskich ulicach i niosą pomoc najmłodszym. W Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy społecznicy chcą przypomnieć o problemach dzieci i zasadach mądrego pomagania.

Celem obchodzonego 12 kwietnia dnia jest skupienie uwagi publicznej na sytuacji dzieci żyjących w różnych krajach i regionach. 

Mimo, że przez ostatnie 30 lat sytuacja dzieci na Śląsku zmieniła się diametralnie to nadal jest komu pomagać - mówi prezeska Domu Aniołów Stróżów Monika Bajka.

Nowe problemy i wyzwania przyniosła wojna w Ukrainie. Nasi podopieczni odczuwają więcej strachu, smutku i złości. Szczególnie mocno te emocje przeżywają dzieci pochodzenia ukraińskiego, a część z nich jest już pod naszymi skrzydłami”

wyjaśnia Monika Bajka.

Swoje piętno odcisnęła też pandemia, czas izolacji i przerwy w chodzeniu do szkoły. 

Dane są przerażające: gwałtownie rośnie liczba dzieci, których dotyka pustka i samotność. Badania pokazują, że aż co 7 dziecko w Polsce ma tak złe samopoczucie, że zagraża to jego zdrowiu psychicznemu. Kolejne statystyki to kolejne tragiczne informacje: województwo śląskie jest wśród województw z największą liczbą samobójstw wśród dzieci i młodzieży”

podkreśla Monika Bajka. 

Wspomniane problemy dostrzegają wszyscy, którzy opiekują się dziećmi - rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Zmiany widzą także streetworkerzy z Domu Aniołów Stróżów. To oni regularnie spotykają się z dziećmi w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach. Na katowickim Załężu, sosnowieckim Juliuszu i chorzowskim Biadaczu organizują zajęcia i zachęcają do rozmowy.

Wiele dzieci czuje się przytłoczonych problemami i ogromem emocji. My jesteśmy po to, aby udzielić im wsparcia i pokazać, że są dorośli, na których mogą liczyć”

wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów.  

W Dniu Dzieci Ulicy chcemy zaapelować do mieszkańców Śląska i Zagłębia o przyłączenie się do naszej misji. Wystarczy podczas rozliczania PIT-u przekazać 1% podatku na dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieci i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów

mówi Monika Bajka.

To tylko jedno kliknięcie, a dla naszych podopiecznych: niejednokrotnie pierwszy w życiu wyjazd na wakacje, ciepły posiłek, pomoc psychologiczna czy wsparcie w problemach szkolnych”

przekonuje prezeska stowarzyszenia.

Dom Aniołów Stróżów rocznie pomaga ok. 600 dzieciom. Stowarzyszenie działa na Śląsku od prawie 30 lat. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.7µg/m3 PM2.5: 13.6µg/m3