Dzisiaj Barbórka! Jak zawsze ważna i piękna

Miner gb2d3dfd1b 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

28 października, 2022

4 grudnia, czyli święto wszystkich pracowników kopalń. Barbórka to wspomnienie świętej Barbary, patronki górników. Dotychczas dzień ten był hucznie obchodzony. Niestety w tym roku pandemia COVID-19 na to nie pozwoliła.

Dziś Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika. To wspomnienie świętej Barbary - patronki górników i hutników. Dla mieszkańców w województwie śląskim 4 grudzień zawsze kojarzył się z biesiadami oraz radością. Niestety to już druga Barbórka, która obchodzona jest w czasach pandemii. Dlatego zrezygnowano z hucznych biesiad, a obchody ograniczają się do wydarzeń kulturalnych.

Stałym elementem obchodów barbórkowych jest tradycyjne budzenie mieszkańców Górnego Śląska. Orkiestry górnicze w wielu miastach grają na ulicach, dając znać, że rozpoczął się 4 grudnia. Najsłynniejsze "barbórkowe budzenie" odbywa się w katowickim Nikiszowcu, gdzie orkiestra KWK Wieczorek gra mieszkańcom od wielu lat. 

To też barbórka w cieniu nadchodzącego kryzysu w górnictwie. Zapowiadana likwidacja kopalń, coraz droższy surowiec oraz widmo upadku spółek skarbu państwa - to na pewno przeraża. Jednak za horyzontem jest nadzieja. Jeżeli nasi przywódcy przestaną uprawiać politykę na węglu, a zaczną w końcu przygotowywać nasz kraj do transformacji energetycznej, wówczas... kto wie. Może nasz region przestanie być znany z "czarnego złota", a świat dostrzeże w nim wiele innych cech. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.1µg/m3 PM2.5: 39.3µg/m3