Dziewiąty gwarek stanął w tarnogórskich Opatowicach

4 1 1600x1067

Redakcja

4 grudnia, 2021

Tradycyjnie z okazji Barbórki odsłonięto dziś kolejną figurę – tym razem inspirowaną pracą, która wygrała ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs, autorstwa Szymona Malinowskiego. Ozdobiła skwer przy Tarnogórskim Centrum Kultury w Opatowicach. To już dziewiąta figura gwarka, jaka stanęła w Tarnowskich Górach.

Odsłonięciu towarzyszyli jak zawsze gwarkowie, górnicy z bobrownickiego Klubu Górnika, radni Rady Dzielnicy Opatowice oraz sąsiednich dzielnic oraz członkinie opatowieckiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Mamy już pomysł na posadowienie kolejnego pomnika – w reprezentacyjnym miejscu – na Placu Wolności, który w przyszłym roku będzie rewitalizowany. W ankiecie zapytamy mieszkańców, jaka rzeźba miałaby tam stanąć. Nie koniecznie musi być to tym razem gwarek”

mówił podczas uroczystości burmistrz Arkadiusz Czech. 

Przypomnijmy, poprzednie figury, najpierw autorstwa Norberta Jastalskiego, posadowione są przy ulicy Krakowskiej, Rynku oraz przy dworcu autobusowym; kolejne wykonane na podstawie rzeźb Alojza Niedbały stanęły na Kaczyńcu, na skwerze przy Opolskiej, w Bobrownikach Śląskich oraz w Reptach Śląskich. Ósma zaprojektowana przez Jana Liska pojawiła się w Starych Tarnowicach przy starym kościele św. Marcina.

 

Źródło: UM Tarnowskie Góry

1 2 800x1200

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.6µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3