Dzień Papieża Jana Pawła II. Pod pomnikiem na Piekarskiej Kalwarii złożono kwiaty

Dzien papieski4

Redakcja

17 października, 2021

Dzień Papieża Jana Pawła II, ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i obchodzony jest corocznie w dniu 16 października, by oddać hołd papieżowi Polakowi. W imieniu Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydenta Miasta Piekary Śląskie i Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie, złożono kwiaty pod pomnikiem na Piekarskiej Kalwarii.

Wiązanka kwiatów złożona została pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, który w 1994 roku, czyniąc jeden z nielicznych wyjątków, zgodził się na przyjęcie honorowego obywatelstwa miasta Piekary Śląskie.

Jako biskup, metropolita krakowski, a także kardynał pielgrzymował do Piekar Śląskich, biorąc udział w majowych pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej.

W archiwach Izby Regionalnej działającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka znajdują się fotografie upamiętniające między innymi pielgrzymkę kardynała Karola Wojtyły do Piekar Śląskich z 1965 roku czy wizytę, jaką złożył Papieżowi Janowi Pawłowi II ks. Jerzy Wostal w 1979 roku.

Papież Polak corocznie przesyłał w ostatnią niedzielę maja telegram odczytywany z Kalwaryjskiego Wzgórza. W trakcie swojej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1983 roku, nadał Matce Boskiej Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, czyniąc ją patronką Śląska i ludzi ciężkiej pracy.

16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku – jak uznano w uchwale – w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak i pierwszy, po 455 latach, biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Dzien papieski3

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3