Dzieła Brahmsa, Dvořáka i Elgara w Filharmonii Śląskiej

341083562 5702926526483248 3347289949118770660 n

Redakcja

19 maja, 2023    Katowice

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej zaprasza w dniu 19 maja br. o godz. 19:00 na uroczysty, widowiskowy i pełen tajemnic koncert. Będzie to wieczór wspaniałej muzyki i znakomitych artystów.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Christopher Warren-Green, dyrektor muzyczny Charlotte Symphony Orchestra, dyrektor muzyczny i I dyrygent London Chamber Orchestra oraz juror XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Solistą wieczoru będzie natomiast Tomasz Strahl, czołowy polski wiolonczelista i laureat wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Koncert otworzy Uwertura akademicka Johannesa Brahmsa, napisana z okazji przyznania temu twórcy tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiera się ona na popularnych pieśniach studenckich i wykorzystuje bardzo interesującą instrumentację: obecność kontrafagotu, trzeciej trąbki, tuby basowej oraz zwiększoną obsadę instrumentów perkusyjnych. Całość wieńczy motyw, którego nie mogłoby zabraknąć w dedykowanym uczelni utworze – czyli hymn Gaudeamus igitur.

Drugim punktem programu, w którym na estradzie pojawi się znakomity Tomasz Strahl, będzie Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka, który będzie gratką dla miłośników twórczości tego kompozytora. Usłyszymy w nim motywy jego oper i pieśni, a nawet z Symfonii Z Nowego Świata. Znajdziemy w nim liryzm, dramatyzm, piękne melodie oraz wymagającą technicznie partię solową.

Na zakończenie usłyszymy Wariacje na temat Enigmy Edwarda Elgara, jedno z najpopularniejszych dzieł tego kompozytora. Tajemnica zaklęta w 14 wariacjach kryła się w zaszyfrowanych inicjałami oraz motywami muzycznymi adresatach dedykacji poszczególnych fragmentów. Co ciekawe, sami zainteresowani rozwikłali niemal wszystkie zagadki, prócz dziewiątej Nimrod, która do dzisiaj pozostaje nierozwiązana.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3