Działaczki i polityczki KO krytykują Hołownię. Powodem prawo do aborcji

Kandydatkiko
Kastelik

Szymon Kastelik

8 marca 2024

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej z województwa śląskiego krytykują marszałka Szymona Hołownię i domagają się przyspieszenia prac w sprawie prawa do aborcji. Ponadto same deklarują dalszą walkę o prawa kobiet.


To najprawdopodobniej pierwszy tak poważny kryzys w wewnątrz Koalicji 15 października. A powodem jest prawo do bezpiecznej aborcji. Lewica domagała się, żeby Sejm jak najszybciej rozpoczął pracę nad przygotowanymi projektami. I chociaż marszałek Szymon Hołownia zapewniał, że tak się stanie, to tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu w tym tygodniu zmienił zdanie i zaproponował, aby posłowie zajęli się aborcją 11 kwietnia.

To rozwścieczyło posłanki Lewicy, które w środę nie oszczędzały słów krytyki wobec Hołowni. Anna Maria-Żukowska zasugerowała nawet z mównicy sejmowej, że możemy spodziewać się wznowienia protestów, tzw. Strajku Kobiet.

Kandydatki KO z województwa śląskiego apelują o debatę

Nie zadowolone z faktu ponownego "pozbawienia kobiet z podmiotowości" są również działaczki i polityczki Koalicji Obywatelskiej z województwa śląskiego. 7 marca, czyli w przeddzień Dnia Kobiet, zaapelowały do parlamentarzystów i marszałka Hołowni o jak najszybsze procedowanie prawa do bezpiecznego przerywania ciąży./

- Dowiadujemy się, że tracimy podmiotowość. Że ktoś inny będzie decydował o naszym życiu, o naszym ciele - skomentowała Urszula Koszutska, radna Sejmiku i kandydatka do samorządu regionalnego. - Debata dotycząca naszego zdrowia, tego abyśmy były zaopiekowane, została przesunięta na termin późniejszy. Nie wiadomo jaki - dodała Koszutska. 

Katarzyna Stachowicz, radna Sejmiku podkreśliła, że radne Koalicji Obywatelskiej działają na poziomie wojewódzkim i to m.in. dzięki im udało się przegłosować uchwałę dot. wsparcia in vitro w województwie śląskim. - To bardzo ważne tematy - komentuje radna.

Działaczki, radne, kandydatki KO w wyborach samorządowych, apelują do władzy centralnej i marszałka Hołowni o jak najszybsze rozpoczęcie debaty i procedowania zmian w prawie, które wpłyną na bezpieczeństwo kobiet.

ZOBACZ WIĘCEJ: 

?si=DIAGStbbZZOoUDpi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3