Jutro zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie

Mid 21420004

Redakcja

23 kwietnia 2021

W sobotę zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie, mamy nowy rekord dzienny - w czwartek zostało zaszczepionych 297 tysięcy osób; widać, że dynamika szczepień jest pozytywna - powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany był w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, jak wygląda frekwencja, jeśli chodzi o rejestrację na szczepienia wśród osób w średnim wieku.

Notujemy zainteresowanie w dniu otwarcia, gdy rozpoczyna się rejestracja, na poziomie między 60 a 70 tysięcy osób. Później każdego dnia oczywiście osoby z tego rocznika zapisują się dalej. Myślę, że za jakiś tydzień będzie taka możliwość, by powiedzieć procentowo, ilu 50-latków się zapisało

powiedział szef KPRM.

"Na razie mamy podsumowania, które mówią o tym, że powyżej 70 proc. osób powyżej 70. roku życia zarejestrowało się bądź zaszczepiło przeciw COVID-19 i ponad 55 proc. osób między 60 a 69 rokiem życia jest zarejestrowanych bądź już zaszczepionych" - wskazywał.

Jak dodał, ta liczba cały czas wzrasta. "Dziennie między 250 a 300 tysięcy osób łącznie rejestruje się na konkretne daty szczepień" - zaznaczył.

Pytany, czy te liczby osób w wieku średnim rejestrujących się na szczepienia są zadowalające, odparł: "Trudno oceniać to w kategoriach zadowolenia bądź jego braku". "Bez wątpienia jest tak, że wśród osób starszych szczepienia cieszyły się większym zainteresowaniem. Teraz dla nas wszystkich, mówię o całym społeczeństwie, wyzwaniem jest, by podobne zainteresowanie docelowo było wśród osób z tych kohort wiekowych młodszych" - zaznaczył. Jak dodał, "to wszystko jest przed nami".

Na pytanie, kiedy możemy spodziewać się bardzo dużego przyspieszenia, jeśli chodzi o dostawy szczepionek do Polski, odpowiedział, że "jeżeli zostaną utrzymane te zapowiedzi, jeżeli nic się nie zmieni, (...) to pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca dopiero powinniśmy uzyskać taki komfort, że dla wszystkich punktów, które chcą szczepić, są szczepionki".

Ale może trochę uda się to przyspieszyć, my w każdym razie działamy na rzecz takich zmian

dodał.

Jak ocenił szef KPRM, "tempo szczepień jest na dobrym poziomie".

Jutro (...) wykonane zostanie 10-milionowe szczepienie. Mamy nowy rekord dzienny - wczoraj to było prawie 300 tys. szczepień dziennie, dokładnie 297 tysięcy osób wczoraj zostało zaszczepionych, także widać, że ta dynamika jest pozytywna

zauważył.

Pytany był również, kiedy wszystkie punkty szczepień, również te nowo otwierane, będą działały na pełnych obrotach, odparł, że "to jest związane właśnie z dostępnością do szczepionek". "Więc też trzeba sobie powiedzieć, że to będzie koniec maja, najdalej przełom maja i czerwca" - powiedział.

Dworczyk pytany był też, jak ocenia współpracę w kwestii szczepień z samorządami, m.in. zarządzającymi największymi polskimi miastami. "Jestem przekonany, że absolutnie znakomita większość czy niemal wszyscy politycy, zarówno szczebla rządowego, jak i samorządowego chcą, by jak najszybciej powrócić do normalności, w konsekwencji chcą, by jak najwięcej osób było zaszczepionych" - powiedział.

Oczywiście, w tych naszych relacjach zdarzają się różnego rodzaju napięcia i złośliwości, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Natomiast co do zasady ta współpraca, jak już odłoży się na bok te właśnie różne wypowiedzi, które na pewno nie wszystkie są potrzebne, (...) i popatrzy na samo działanie, to te działania oceniam pozytywnie

zaznaczył.

Dworczyk pytany był też o pojawiające sie w niektórych krajach głosy, m.in. w USA, że być może akcję szczepień będzie trzeba za jakiś czas powtórzyć. Na pytanie, czy polski rząd się na to przygotowuje, odpowiedział: "My stworzyliśmy pewien system szczepień, który może funkcjonować nie tylko dziś, ale również i w przyszłości".

"Ale oczywiście o tym, czy będą potrzebne dodatkowe szczepienia, czy trzeba będzie powtarzać te zabiegi, muszą zdecydować lekarze i naukowcy. Wszyscy chcemy, by jak najszybciej walka z pandemią się zakończyła" - zaznaczył.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3