Dwóch szefów Nowej Lewicy w woj. śląskim. Poprzedniego zawiesił Czarzasty

Mkopiec

Redakcja

21 listopada, 2021

Nowa Lewica wybrała kierownictwo partii w województwie śląskim. Zdecydowano się na dwóch współprzewodniczących. Poprzedni szef partii w naszym regionie został zawieszony przed wyborami.

Europoseł Marek Balt pełnił funkcję szefa śląskich struktur Lewicy (Nowej Lewicy po połączeniu z Wiosną Biedronia). W sobotę przeprowadzono wybory nowego kierownictwa partii w województwie śląskim. Jednak na kilka dni przed tym wydarzeniem dotychczasowy szef Nowej Lewicy w naszym regionie został zawieszony. To już drugi raz w tym roku. Wcześniej Włodzimierz Czarzasty zawiesił Balta w lipcu. Powodem był brak reakcji europosła na głosowanie radnych Sejmiku z Lewicy, którzy razem z PiS zagłosowali za wotum zaufania oraz absolutorium dla zarządu woj. śląskiego, kierowanego przez Jakuba Chełstowskiego.

Po czasie zawieszenie anulowano, aż w końcu Czarzasty ponownie postanowił ukarać Balta. Tym razem według informacji PAP chodzi o uchwałę Śląskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy w sprawie wyboru delegatów na kongres wojewódzki, w której została złamana zasada równej reprezentacji frakcji działających w partii. PAP dotarł do partyjnego pisma, z którego wynika, że sekretarz generalny Nowej Lewicy Marcin Kulasek poinformował europosła, że stosowne zmiany w uchwale ż wprowadzić do 13 listopada. Balt jednak tego nie zrobił. Kierownictwo Nowej Lewicy jednomyślnie zawiesiło szefa śląskich struktur. 

Decyzję na Twitterze skrytykował Leszek Miller, który nie ukrywa niechęci do Czarzastego - Marek Balt zawieszony przez Czarzastego w prawach członka Nowej Lewicy po raz drugi. Nie będzie mógł ubiegać się o funkcję przewodniczącego Nowej Lewicy w woj śląskim. Balt w/g Czarzastego może odwołać się do sądu partyjnego z tym, że taki sąd jeszcze nie został powołany.

PAP cytuje list Balta do śląskich działaczy, gdzie decyzję o zawieszeniu uznał za "bezpodstawną próbę wykluczenia go z obrad nadchodzącego Kongresu Nowej Lewicy w woj. śląskim, na którym planował ubiegać się o funkcję współprzewodniczącego organizacji".

Czarzastemu nie po drodze też z Gabrielą Morawską-Stanecka. Wicemarsząłkini Senatu chciała współrządzić na Śląsku razem z Baltem. Jednak nie została delegatką na sobotni kongres. 

Podczas sobotniej konwencji Nowej Lewicy w województwie śląskim zdecydowano, że partią w naszym regionie przewodniczyć będą dwie osoby: jedna z dawnej Lewicy i jedna z Wiosny Biedronia. Nowymi współprzewodniczącymi zostali poseł Maciej Kopiec oraz prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3