Program "Czyste Powietrze" - WFOŚiGW otrzymał aż 22 tys. wniosków

119807242 2115139145296304 998667420399288438 o

Redakcja

22 października 2020

22 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze na łączną kwotę ponad 340 mln zł otrzymał dotąd Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – wynika z czwartkowej informacji Funduszu.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Jak przypomniano w przesłanej PAP w czwartek informacji katowickiego WFOŚiGW, od środy przyjmuje on – podobnie, jak wojewódzkie fundusze w całym kraju – wnioski o podwyższone dotacje na wymianę starych pieców i termomodernizację domów dla osób o najniższych dochodach.

Przepisy umożliwiające wsparcie uboższej części społeczeństwa w ramach programu Czyste Powietrze weszły w życie na początku października br.

Według obowiązujących od połowy maja nowych zasad programu Czyste Powietrze 2.0, osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w gospodarstwach jednoosobowych mają szansę na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).

Aby uzyskać podwyższone bezzwrotne dofinansowanie, konieczne jest otrzymanie zaświadczenia o dochodach, wydawane przez gminę. Wniosek o takie zaświadczenie osoby zainteresowane mogą złożyć w gminie osobiście, pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Pozostali beneficjenci Czystego Powietrza, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (w ramach pierwszej części programu). Mogą oni starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną).

Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna do 53 tys. zł)

„Program Czyste Powietrze cieszy się w woj. śląskim ogromnym zainteresowaniem” – ocenił cytowany w czwartkowej informacji katowickiego WFOŚiGW jego szef Tomasz Bednarek. „Pokazał to zarówno sukces wakacyjnego Mobilnego Biura, które z ekspertami Funduszu objeżdżało gminy naszego regionu, ale także ponad 22 tys. złożonych od początku Programu wniosków na łączną kwotę około 342 mln zł”

dodał.

”Jesteśmy przekonani, że uruchomienie drugiej części programu spowoduje jeszcze większe zainteresowanie, dzięki czemu wyeliminowanych zostanie jeszcze więcej starych kopciuchów, zatruwających nasze środowisko” – zaznaczył prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Wnioski do programu należy składać do odpowiednich WFOŚiGW lub za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia z wojewódzkimi funduszami. Dokumenty można składać poprzez aplikację internetową, tj. portal beneficjenta, dostępny na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW lub poprzez serwis gov.pl.(PAP)

foto: facebook.com/wfosigw.katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3