Drony zaglądają w kominy i kontrolują jakość powietrza w Raciborzu

Dsc9830

Redakcja

14 stycznia, 2022

Miasto Racibórz współpracuje z Krakowskim Alarmem Smogowym w celu zdiagnozowania i przeciwdziałania problemom "smogowym". Wczoraj odbył się pierwszy lot pomiarowy dronem wyposażonym w odpowiednią aparaturę do kontrolowania ilości pyłu zawieszonego a także tego co wydobywa się z kominów.

Dane pozyskane w wyniku lotów pomiarowych stanowić będą solidny materiał dla raciborskiej Straży Miejskiej, którzy w ten sposób precyzyjnie będą mogli określić problematyczne z punktu widzenia zanieczyszczeń powietrza źródła ciepła.

Oprócz tego Miasto Racibórz cały czas podejmuje wysiłki w celu edukowania mieszkańców, tak by każdy był świadomy jak ważne jest to czym ogrzewamy domy.

 

Chcemy przede wszystkim edukować naszych mieszkańców a nie karać, dlatego w tych pierwszych dniach Straż Miejska będzie starała się w pewnym sensie pouczać potencjalnych użytkowników "kopciuchów". Wszyscy jednak zdajemy sobie z tego, że prawo jest prawem i dlatego jeżli ktoś nadal uparcie stosował będzie nielegalny sposób ogrzewania swojego domu, będą wobec niego wyciągane konsekwencje przewidziane w przepisach

mówił podczas konferencji Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Każdego kto planuje wymianę starego źródła ciepła Miasto zachęca do skontaktowania się z Wydziałem Ochrony Środowiska i do korzystania z programów PONE oraz wsparcia specjalistów punktu Czyste Powietrze w Urzędzie Miasta.

Nabór wniosków do PONE rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 2 marca o czym informowano TUTAJ.

 

Źródło: UM Racibórz

Dsc9821

powiązane artykuły:

Wislana Odyseja
#EkoSilesia 21 stycznia, 2022

Nową, proekologiczną akcję zapowiedział ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski - organizator Górskie

Bb702cde522606e77041cd6538f0a9f4
#EkoSilesia 4 lutego, 2022

Od 1 stycznia 2022 r. zaczęło obowiązywać kolejne ważne obostrzenie wynikające ze śląskiej uchwały a

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3