Katowice: Dostarczą śniadania wielkanocne samotnym [GALERIA]

Mid 20411116

Redakcja

11 kwietnia 2020

W niedzielę rano wolontariusze fundacji Wolne Miejsce odwiedzą samotne osoby z kilkunastu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dostarczając im do domów wielkanocne śniadania. To tegoroczna formuła przedsięwzięcia, gromadzącego w poprzednich latach w dużych salach setki osób.

Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła z Wigilii dla samotnych, organizowanych od lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.

Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem także miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia – organizowane początkowo równolegle w kilku miastach nowo utworzonej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.

W ub. roku, wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca zorganizowali jedno wspólne śniadanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obecna sytuacja, związana z walką z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, nie pozwoliła jednak na organizację spotkania masowego.

"Choć nie mogliśmy zmienić świąt, mogliśmy zmienić formułę wydarzenia – aby w sposób bezpieczny dojechać do osób, które zgłosiły się do nas, podały swój adres, zapotrzebowanie, zgłosiły chęć przyjęcia naszego wolontariusza 12 kwietnia" - mówił Mikołaj Rykowski założyciel fundacji.

Jak zapewnił, wolontariusze od rana będą jeździli do tych osób ze świątecznymi pakietami. Znajdzie się w nich m.in. to, co na stole wielkanocnym być powinno: żurek z kiełbasą i jajkami, wędliny, pasztet, ciasta, babki, a także prezenty i życzenia, a nawet krzyżówki – w torbach przekazanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

"Cieszymy się, że będziemy mogli do nich dojechać, złożyć im życzenia, choć w dystansie, ale chcemy pokazać naszą serdeczność, naszą solidarność i pokazać, że w święta, chociaż atmosfera jest, jaka jest, jest także coś ponad to – coś wyżej, niż tylko rzeczywistość, która nas otacza" - podkreślił Rykowski.

Katowice, dając przez wiele lat dobry przykład działań społecznych, współpracując z fundacją Wolne Miejsce, pokazały, jak można to robić. Metropolia pokazała, jak kreować tę sieć współpracy. To z kolei pokazuje, że Metropolia sprawdza się, jest potrzebna. Jesteśmy od tego, aby to integrować i budować naszą tożsamość metropolitalną - zaznaczył przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak

Źródło: PAP

Foto: PAP

Sniadania wielkanocne fundacja wolne miejsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3