Dom dla palm

Palmy
Prynda

Dorota Prynda

22 lipca 2019

Katowice będą miały pawilon do przechowywania palm.Cztery palmy a dokładnie feniksy kanaryjskie stojące na katowickim rynku przy sztucznej Rawie będą miały zimowy dom.

Pawilon do przechowywania roślin pojawi się w Janowie. Wypożyczane latem z Palmiarni w Gliwicach, latem trafią do Janowa.

 Obok Zakładu Zieleni Miejskiej ma stanąć namiot. Z całą infrastrukturą może kosztować około 450 tys. zł. Będzie miał około 300 m powierzchni i 8,5 metra wysokości.

 Ma być ogrzewany gazem z butli.

Feniksy to delikatne rośliny ale w miarę możliwości przystosowane do temperatur w okolicach 10 stopni. Przy niższych temperaturach rośliny marnieją, zieleń staje się mniej intensywna. Następnym etapem jest brązowienie liści.

mówi pani Basia, z Centrum Ogrodniczego w Świerklańcu.”

W pawilonie będą uprawiane rośliny przez ZZM.

 Zanim zostanie ogłoszony przetarg radni zdecydują o dokładnym budżecie na te inwestycję. Niestety namiot powstanie najwcześniej w przyszłym roku.

Wcześniej rośliny zimowały dwa sezony na Jantorze. Następnie pomogły Katowickie Wodociągi. Tegoroczną zimę spędziły w hali garażowej przy oczyszczalni ścieków w Panewnikach. Przewożenie palm to angażująca czynność.

Trzeba wiedzieć, że jednak roślina ma ok 2 tony. Przy przewożeniu potrzebnych jest ok. 10 osób, a także sprzęt: ciężarówki, koparko-ładowarka oraz auto z podnośnikiem.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3