Dlaczego prezydent Sosnowca podziękował za pieniądze z Polskiego Ładu? "Polską tradycją jest powiedzenie dziękuję"

Achecinski 02
Kastelik

Szymon Kastelik

27 października 2021

Sosnowiec z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu ma otrzymać blisko 61,5 miliona złotych. Za te środki na swojej stronie facebookowej prezydent miasta Arkadiusz Chęciński podziękował m.in. posłance Prawa i Sprawiedliwości Ewie Malik.

W komentarzach pojawiły się wpisy krytykujące prezydenta Sosnowca za dziękowanie za te pieniądze. Część samorządowców (także Chęciński) krytykują nowe rozwiązania podatkowe, które przewidują ograniczenie dochodów miast i gmin z PIT-u. Dotacje z Polskiego Ładu mają być według nich "niewystarczające" oraz mogą "uzależnić samorządowców od władzy centralnej".

Jednak mimo tego prezydent Sosnowca podziękował przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości za 61,5 miliona złotych z Polskiego Ładu.

Dziękuję Wojewodzie, posłom, szczególnie Pani Ewie Malik, którzy lobbowali za naszym miastem Jak pan prześledzi moje wpisy, to jak otrzymujemy środki niezależnie od kogo, taką polską tradycją jest powiedzenie "dziękuję". W sklepie jak kupujemy i płacimy też mówimy "dziękuję", mimo że wydaliśmy swoje pieniądze - napisał Arkadiusz Chęciński.

Skrytykowała go m.in. sosnowiecka Gazeta Wyborcza, która napisała wprost, że Chęciński wpisał się w rządową propagandę. Dlaczego włodarz Sosnowca podziękował PiS-owi, choć niedawno walczył o fotel szefa śląskich struktur Platformy Obywatelskiej? Oto zapytaliśmy prezydenta we wtorkowej rozmowie Poranka S24.

Myślę, że to po prostu zasady kultury, które w naszym kraju powinny obowiązywać - powiedział Chęciński i dodał - Jesteśmy w sporze, jeżeli chodzi o samorządowców i Polski Ład, czyli uszczuplenie dochodów samorządów. I to będę cały czas mówił i to nie ma jedno z drugim nic wspólnego. Ponieważ środki, które otrzymaliśmy to środki inwestycyjne, które cały czas do nas spływają, obojętnie kto rządzi. 

Prezydent Sosnowca dodał, że nadal jest przeciwnikiem rozwiązań dla samorządów, które wynikają z Polskiego Ładu. Według niego w przyszłym roku skończy się samorządność - W styczniu będziemy mogli my samorządowcy powiedzieć, że samorząd się skończył. Dzielenie pieniędzy tylko przez dotacje nie jest zdrową rzeczą - stwierdził Arkadiusz Chęciński. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3