Discovery podejmie kroki prawne wobec Polski? Koncern: To uderzenie w "jedną z największych inwestycji USA w Polsce"

Discovery

Redakcja

13 sierpnia, 2021

Jak poinformował portal businessinsider.com.pl, właściciel TVN-u, firma Discovery ze Stanów Zjednoczonych, podejmie kroki prawne wobec Polski w związku z przegłosowaniem przez Sejm tzw. Lex TVN.

O swoim zamiarze firma poinformowała w oficjalnym komunikacie.

Discovery poinformowało w czwartek 12 sierpnia, że podejmie "działania prawne" wobec w związku z naruszeniem bilateralnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską i USA. Chodzi o ustawę przegłosowaną przez Sejm w środę 11 sierpnia, tzw. Lex TVN

- informuje businessinsider.com.pl.

Medialny koncern z USA uważa, że jest to "atak na niezależne media i wolność prasy", a także bezpośrednie uderzenie w "jedną z największych inwestycji USA w Polsce". Discovery zamierza skorzystać z postępowania arbitrażowego, aby dochodzić "pełnej kompensacji za naruszenia Polski".

Discovery z sukcesami operowało i inwestowało w Polsce od niemal 25 lat, co czyni z nas jednego z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Jednakże obecne działania rządu Polski, szkodliwe i dyskryminujące, nie pozostawiają nam innego wyboru, jak postawienie zarzutów w ramach bilateralnego traktatu inwestycyjnego Polski i USA. Czujemy się głęboko zobowiązani do chronienia naszej inwestycji w Polsce oraz obrony publicznego interesu, jakim są niezależne media oraz prawo do wolności słowa

- czytamy w komunikacie JB Perrette, CEO Discovery International.

Umowa, na którą powołuje się Discovery pochodzi z 1990 roku i zakłada, że w przypadku braku porozumienia istnieje możliwość rozstrzygnięcia sporu w ramach Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.6µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3