Dąbrowa Górnicza: przetarg na projekt nowego centrum miasta

2019 11 25 09 28 44 93982

Redakcja

15 czerwca 2020

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji pod nazwą Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej ogłosiła spółka powołana w związku z rewitalizacją śródmieścia.

Fabryka Pełna Życia to – jak przekonują władze miasta - przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w jej centrum. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX w. był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma tam powstać tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej opracowano po licznych konsultacjach społecznych oraz pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

"Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca" – powiedział w poniedziałek prezes spółki Fabryka Pełna Życia Wojciech Czyżewski.

Ogłoszony właśnie przetarg obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej czyli projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o zwycięski projekt konkursowy biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina oraz opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną obszaru rewitalizacji z października 2019 r.

Inwestycja zlokalizowana na terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum obejmuje zespół budynków mieszkalno-usługowo-biurowych wraz z parkingami podziemnymi i naziemnym oraz elementami zagospodarowania terenu i przewiduje wyremontowanie i adaptowanie do nowych funkcji części istniejących budynków, wyburzenie innych i uzupełnienie przestrzeni nowymi. Dawny warsztat elektryczny został już odrestaurowany i pełni rolę wielofunkcyjnego obiektu pilotażowego. Obszar całej inwestycji wynosi to blisko 50 tys. m kwadratowych.

W pierwszym etapie koniecznie jest przygotowanie projektów budowlanych całego obszaru inwestycji w zakresie zagospodarowania terenu, małej architektury oraz sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej i teletechnicznej. W obszarze centralnym trzeba zaprojektować drogi, zieleń, system informacji wizualnej, a także przygotować projekty budowlane poszczególnych obiektów w branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej wraz z wytycznymi do planów ochrony zdrowia. Dopiero po przyjęciu i zatwierdzeniu przez zamawiającego projektów budowlanych wykonawca będzie mógł sporządzić projekty wykonawcze. Termin na składanie ofert w przetargu mija 14 lipca 2020 r.

Czytaj także: Dąbrowa Górnicza. Trwa budowa wodociągu do dzielnicy Tucznawa [FOTO]

Spółka Fabryka Pełna Życia została powołana dla realizacji priorytetowych zadań określonych w Programie Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej, wpisując się w cele określone w Strategii Rozwoju Miasta Dąbrowa Górnicza 2022. W Fabryce Pełnej Życia ma być m.in. zielony rynek, browar miejski z restauracją, 20 konceptów kulinarnych, 5 budynków biurowo-usługowych, hotel z 35 pokojami, 9 budynków mieszkalnych, wieża widokowa, zielony pasaż, multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe, wypożyczalnia rowerów miejskich, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, stacje ładowania samochodów, 5 tras tematycznych i 650 miejsc parkingowych. Władze miasta liczą, że pracę znajdzie w tym miejscu ok. 2 tys. osób. (PAP)

Foto: fabrykapelnazycia.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3