Chorzowscy policjanci przeprowadzili prelekcję w Szkole Podstawowej nr 1. Młodzi mieszkańcy Chorzowa mogli się dowiedzieć czym jest cyberprzemoc. Spotkanie stało się też okazją do poruszenia zarówno szeroko rozumianego bezpieczeństwa jak i odpowiedzialności uczniów. Wśród młodzieży coraz częściej dochodzi do aktów cyberprzemocy. Często dzieci są nieświadome, że takie czyny są karalne.
W szkołach narasta problem przemocy rówieśniczej. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że panuje nad sytuacją - odpowiednie programy są już w tej kwestii wdrożone, a za bezpieczeństwo odpowiadają przede wszystkim dyrektorzy placówek.
„Wiele badań wskazuje, że blisko połowa uczniów doświadczyła wyśmiewania i poniżania. Co trzeci uczeń bał się iść na lekcje z powodu dokuczania mu przez innych albo z uwagi na złą atmosferę w klasie. Sondaże potwierdzają, że najczęstszą formą cyberprzemocy jest szerzenie plotek - 31 proc. rodziców twierdzi, że dotknęło to ich dzieci” - wskazuje posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Osos, pytając resort edukacji, czy przygotował ogólnopolskie programy antyprzemocowe.
Dzielnicowa z Komisariatu Policji II w Chorzowie wspólnie z policjantami z komendy, spotkali się z piątoklasistami w Szkole Podstawowej nr 1, aby porozmawiać o cyberprzemocy oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Na podstawie przygotowanej prezentacji starali się uświadomić młodzieży, iż w sieci nikt nie jest anonimowy, mówili także o konsekwencjach prawnych popełnienia czynów karalnych w internecie, oraz po czym poznać, że mamy do czynienia z cyberprzemocą i co zrobić gdy jest się pokrzywdzonym.
Celem spotkania było również uświadomienie młodzieży, że drobne - ich zdaniem przewinienie, może skończyć się wyrokiem sądowym i mieć nieodwracalny wpływ na całe ich dorosłe życie.
Jak podaje Prawo.pl, MEN podkreśla, że już sama podstawa programowa ma w sobie treści skłaniające do powstrzymania się od stosowania przemocy. Wskazuje też, że udostępnił materiały dotyczące rozpoznawania i profilaktyki zagrożeń. Jeżeli chodzi o zapobieganie cyberprzemocy to - jak tłumaczy wiceminister edukacji Marzena Machałek - podjęto współpracę z Komendą Główną Policji oraz uwzględniono najważniejsze kwestie w podstawach programowych nauczania informatyki. Przypomina też, że za cyberbezpieczeństwo odpowiada dyrektor szkoły.
Jednak w pierwszej kolejności sprawę przemocy rodzice powinni zgłosić wychowawcy dziecka. „Dopiero, gdy on nie chce lub nie bardzo umie zareagować, powinni interweniować u dyrektora szkoły. Jeżeli to również okaże się nieskuteczne, należy wystąpić do dyrektora o pisemne uzasadnienie, dlaczego odmawia podjęcia działań w tej sprawie. Pomaga to w sformułowaniu skargi do kuratorium” - mówi Michalina Kulczykowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
(PAP/Policja Chorzów)