Cud narodzin w Rudzie Śląskiej! Martusia ważyła zaledwie 390 gramów

Martusia 2

Redakcja

15 stycznia 2023

To prawdziwy cud narodzin oraz fantastyczna praca zespołu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Udało się uratować Martusię, która po czterech miesiącach mogła pojechać z rodzicami do swojego domu.

15 września 2022 roku w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskim na świat przyszła Marta. Jest wcześniakiem. Urodziła się w 26 tygodniu ciąży! Ważyła zaledwie 390 gramów i mierzyła 29 centymetrów. Była drobinką. Od początku trwała walka o jej życie.

Jak informuje rudzki szpital, dziewczynka nigdy nie wymagała intubacji oraz wentylacji mechanicznej, co jest ewenementem na skalę światową. Najczęściej skrajni wcześniacy z niską masą urodzeniową potrzebują dużego "wsparcia z zewnątrz". Jednak małą Martusia od początku była silna. 

Dziewczynka w walce o życie wspierana była przez zespół prof. dr. hab. Janusza Świetlińskiego, który współpracował z rodzicami oraz ze Śląskim Bankiem Mleka Kobiecego. Po czterech miesiącach Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej mógł ogłosić, że udało się uratować Martusię.

Dziewczynka wraz z rodzicami opuściła szpital 13 stycznia 2023 roku. Waży już 2,5 kilograma i może rozwijać się dalej już w swoim domu. 

fot. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

Martusia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3