Co z poparciem Nowej Lewicy dla Agnieszki Rupniewskiej? "Cały czas była z nami w kontakcie"

Rupniewskawybory
Kastelik

Szymon Kastelik

7 lutego, 2024

Po sobotniej konferencji Agnieszki Rupniewskiej, podczas której znana w Zabrzu radna ogłosiła swoją kandydaturę na prezydenta miasta, media otrzymały oświadczenie "Nowej Lewicy" w Zabrzu, która odcięła się od poparcia dla Rupniewskiej. Jednak jak się okazuje, kandydatka może liczyć na wsparcie tego ugrupowania. 

W minioną sobotę, 3 lutego, Agnieszka Rupniewska ogłosiła start w wyborach na prezydenta Zabrza. Przedstawiła też swoich kandydatów na radnych miasta. Rupniewską poparła przede wszystkim Koalicja Obywatelska, ale też inne ugrupowania polityczne.

- Oprócz niezależności, która dotyczy mi na co dzień, ważne są współpracę. Udało się zgromadzić nie tylko Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polskę, Zieloni, PSL-u, Stowarzyszenia Tak! Dla Polski - mówiła Rupniewska.

Ale oprócz wymienionych powyżej partii i organizacji, Agnieszkę Rupniewską poprzeć miała też Nowa Lewica. Podczas jej konferencji wystąpił jeden z przedstawicieli ugrupowania, którą taką informację przekazał. Również na tzw. "ściance" pojawiło się logo Lewicy. Poparcie tego ugrupowania nie powinno dziwić, ponieważ Rupniewska rozpoczynała swoją karierę polityczną w SLD. 

Lewica odcina się od Rupniewskiej?

Jeszcze tego samego dnia do mediów trafiło oświadczenie wysłane przez Kaspera Piechatzka, jednego z liderów zabrzańskich struktur Lewicy. - Informujemy, że zarząd miejski Lewicy w Zabrzu odcina się od kandydatury Agnieszki Rupniewskiej. Nie była ona z nami konsultowana, nie doszło również do spotkania kandydatki z Zarządem Miejskim - czytamy w przesłanym przez niego oświadczeniu. Dodał, że występujący na konferencji przedstawiciel Lewicy nie był upoważniony przez zarząd miejski do wyrażenia poparcia dla Rupniewskiej. 

Jest to sytuacja kuriozalna i nie mająca precedensu - czytamy w wiadomości od działacza Nowej Lewicy w Zabrzu.

Nowa Lewica popiera Rupniewską

Skąd taka reakcja ze strony Kaspera Piechatzka? Po prześledzeniu jego strony na Facebooku widać wyraźnie, że promuje Kamila Żbikowskiego z "Lepsze Zabrze". Żbikowski również ogłosił chęć walki o fotel prezydenta Zabrza.

Czy faktycznie Agnieszka Rupniewska zaliczyła potężną wpadkę już na samym starcie kampanii wyborczej? Okazuje się, że... nie. O poparcie dla jej kandydatury zapytaliśmy regionalne i krajowe struktury Nowej Lewicy. W odpowiedzi przesłanej przez Marcina Grzybowskiego, sekretarza Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, czytamy, że reprezentowane przez niego ugrupowanie poparło Agnieszkę Rupniewską! I zrobiły to zarówno struktury w Zabrzu, jak również wojewódzkie.

- Nowa Lewica wyraziła zgodę na umieszczenie Logo, oraz w związku z trafiająca w tym samym czasie Radką Krajową NL na konferencji pojawił się nasz przedstawiciel. Doświadczenie wyborów 15 października 2023 roku pokazuje, że szeroko rozumiana współpraca środowisk demokratycznych ma szansę na zmianę złej władzy i przywrócenie samorządu obywatelom - komentuje Grzybowski.

Dodaje także, że Rupniewska cały czas była z nimi w kontakcie. -  Agnieszka Rupniewska startująca z Komitetu Wyborczego KO z poparciem innych demokratycznych partii wywodzi się z naszego środowiska, od wielu lat współpracuje z Nową Lewicą, a także bliskie jej są wartości reprezentowane przez naszą formację, dlatego też Pani Rupniewska zabiegała o takowe poparcie i cały czas była z nami w kontakcie - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. 

6 lutego na stronie facebookowej Agnieszki Rupniewskiej pojawiło się też nagranie wideo, na którym senator Nowej Lewicy Maciej Kopiec oficjalnie informuje o poparciu dla jej kandydatury. 

AKTUALIZACJA

- To była samowolka Marcina Grzybowskiego i Macieja Kopca. Na zjeździe regionalnym na początku roku wmawiali, że nie ma jeszcze żadnych konkretów i dopiero będziemy rozmawiać z kandydatem - komentuje Aleksandra Bednorz z zarządu zabrzańskiej Nowej Lewicy. Dodaje, że według statutu to zarząd miejski wybiera kandydata, a Maciej Kopiec jako struktura wojewódzki może poprzeć lub nie. Według Bednorz nie było żadnej rozmowy i konkretów dot. Agnieszki Rupniewskiej, ani kontaktów z jej strony. - My jako zarząd nie podjęliśmy żadnej decyzji - komentuje Bednorz. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3