Cmentarz żydowski w Katowicach został zdewastowany

361410840 10227951348161372 4413592121860451729 n

Redakcja

17 lipca, 2023

Ktoś zdewastował cmentarz żydowski w Katowicach przy ul. Kozielskiej. To niestety kolejne takie zdarzenie w woj. śląskim w tym roku.

O sprawie poinformował w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych pan Sławomir, który na co dzień opiekuje się cmentarzem i organizuje spacery historyczne. Oprowadza również po nim członków rodziny, których przodkowie spoczywają na katowickim cmentarzu żydowskim.

- Po przybyciu na cmentarz okazało się, że padł on ofiarą bezczelnych wandali, którzy tej nocy urządzili sobie posiadówkę w grobowcu rodziny Grünfeldów, a następnie udając się do zabudowań cmentarnych, celem włamania się do nich i zabrania drabiny (za jej pomocą wydostali się z cmentarza), po drodze niszczyli, co tylko znalazło się na ich drodze. Przewróconych lub trwale uszkodzonych zostało kilkanaście zabytkowych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku i dwa powojenne. Niestety, niektóre są kompletnie zniszczone. Widok jest naprawdę straszny - napisał pan Sławomir.

Sprawa została zgłoszona na policję. Do zdarzenia mogło dojść w sobotę lub w nocy z soboty na niedzielę. Cmentarz żydowski w Katowicach przy ul. Kozielskiej wpisany jest do rejestru zabytków. Powstał w XIX wieku i udało mu się przetrwać II wojnę światową. 

Dewastacje cmentarzy żydowskich w woj. śląskim

To niestety kolejne takie zdarzenia w naszym regionie w tym roku. Na początku lipca dwóch nastolatków zniszczyło dwa pomniki na cmentarzu żydowskim w Cieszynie. Straty wyceniono na 9 tys. złotych.

Natomiast na początku czerwca na cmentarzu żydowskim w Zabrzu zniszczonych zostało ponad 20 nagrobków. 


fot. Sławomir Pastuszka - Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3