Cieszyn dostanie spadek po... doradcy prezydenta Ronalda Reagana

20230828120855 Richard Pipes

Redakcja

30 sierpnia 2023

Wielu z nas marzy o dostaniu spadku od nieznanego, bogatego wujka zza oceanu. W Cieszynie ten "sen" stał się rzeczywistością. Miasto otrzyma około ćwierć miliona dolarów spadku po doradcy prezydenta USA Ronalda Reagana. 

O co tutaj chodzi? Sprawa dotyczy zmarłego w 2018 roku Richarda Pipesa, profesora historii i wykładowcy na Harvardzie. W przeszłości był doradcą prezydenta USA Ronalda Reagana ds. sowieckich i wschodnioeuropejskich. A co łączy go z Cieszynem? Można stwierdzić, że to co najważniejsze, ponieważ Pipes urodził się tam! 

Przyszedł na świat 11 lipca 1923 roku w Cieszynie. Był synem polsko-żydowskiej rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Kiedy był dzieckiem, jego rodzice przeprowadzili się do Warszawy. W 1939 roku opuścili Polskę, a w 1940 roku znaleźli się w USA.

W 1994 roku został wyróżniony tytułem Honorowego obywatela Miasta Cieszyna. 

Spadek dla Cieszyna

Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, że miasto otrzyma  ok. 250 000 dolarów, pochodzących z majątku zmarłego profesora i jego żony. Pieniądze mają zostać przeznaczone na cieszyńskie cmentarze żydowskie. Informację o spadku przekazał syn Richarda, Daniel.

- To fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy – Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej – postaramy się wykorzystać te środki jak najlepiej – mówi Gabriela Staszkiewicz.

Wszystko może potrwać jeszcze kilka miesięcy. W Cieszynie istnieją dwa cmentarze żydowskie. Oba są położone przy ul. Hażlaskiej. Stanowią jedne z najcenniejszych zabytków miasta. Stary cmentarz został założony w 1647 roku, najstarsze nagrobki znajdujące się na jego terenie datowane są na poł. XVII wieku.

fot. UM Cieszyn

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3